Polskie miasta w legendach

Wizyta Przedszkola Sióstr Augustianek w Niepołomicach

We wtorek 13.03. do naszej Biblioteki zawitały „Tuptusie” z niepołomickiego Przedszkola Sióstr Augustianek. Celem wizyty przedszkolaków był udział w edukacyjnych zajęciach pod hasłem: „Polskie miasta w legendach”. Już na samym początku dzieci „błysnęły” wiedzą na temat polskich symboli narodowych m in zaprezentowały właściwą postawę podczas Hymnu Narodowego.

Następnie udaliśmy się „balonem” w niezwykłą podróż po dawnych dziejach Polski zaglądając do kilku miast „opisanych legendami”. Dzieci z zaciekawieniem, więc wysłuchały legendy o początkach państwa polskiego pt. „Lech, Czech i Rus” przedstawionej za pomocą ilustracji w teatrzyku Kamishibai. Dowiedziały się również, skąd wzięły się toruńskie pierniki, Jak powstała Warszawa, komu i jak udało się pokonać Bazyliszka, dlaczego ryba o nazwie flądra jest płaska. Hitem spotkania okazała się doskonale znana wszystkim dzieciakom „Legenda o smoku wawelskim” „zilustrowana” tym razem piosenką połączoną z rapowaniem. „Wizytom” w poszczególnych miastach towarzyszyły tematyczne niespodzianki w postaci zabaw z chustą animacyjną czy z balonikami. Nie zabrakło również „biesiady” z czekoladowymi pierniczkami w roli głównej, którymi najmłodsi ze smakiem się zajadali. Wszystkie zaproponowane aktywności mali uczestnicy wykonywali z ogromnym zaangażowaniem.

Na zakończenie zajęć przedszkolaki zilustrowali według własnych pomysłów (techniki i doboru kolorów) postacie warszawskiej Syrenki, Smoka wawelskiego oraz Orła Białego w koronie.