• Aktualność
  •  
  •  

Poznajemy tradycje wiosenno-wielkanocne

Zajęcia popołudniowe

21.03. "wyruszyliśmy" wraz z grupą 5 i 6 latków w kolejną podróż po dziecięcej literaturze. Ponieważ tego dnia żegnamy zimę, a witamy kalendarzową wiosnę na naszych zajęciach „powiało” wiosennym zapachem. Na wstępie spotkania uczestnicy dowiedzieli się, iż symbolem zniszczenia zimy oraz wypędzenia wszelkiego zła jest Marzanna (słomiana kukła), którą zgodnie z ludowym zwyczajem topi się w rzekach czy potokach.

Potem dzieci „spotkały” radosną wiosnę w tematycznych wierszykach J. Brzechwy, W. Drabika i M. Konopnickiej. Jako, że Święta Wielkanocne zbliżają się szybkimi krokami rozmawialiśmy również o świątecznych tradycjach, skupiając się głównie na zwyczaju malowania pisanek. „Co kryje pisanka?” – odpowiedź na to pytanie uzyskaliśmy czytając wiersz M. Przewoźniaka. Dla urozmaicenia zajęć sięgnięto również po Wielkanocną obrazkową krzyżówkę, którą udało się nam wspólnymi siłami rozwiązać.

Na zakończenie w ruch poszły pastele, papier, nożyczki, błyszczce ozdoby i niezbędne materiały przy pomocy których najmłodsi według własnych pomysłów  wykonali pisanki oraz „papierowe” niezwykle kolorowe Marzanny.