• Aktualność
  •  
  •  

Przedszkolaki w bibliotece, czyli czym skorupka za młodu nasiąknie…

Zajęcia w Woli Batorskiej

Dnia 14 maja 2018 r. Biedroneczki z miejscowego przedszkola odwiedziły filię biblioteczną  w Woli Batorskiej. Dla większości było to pierwsze spotkanie z naszą placówką. Wiek przedszkolny jest doskonałym okresem na rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, przez potrzebę kontaktu z książką, która oprócz walorów edukacyjnych, wychowawczych, jest wartościowym sposobem miłego spędzenia czasu z rodziną.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się co to jest książka, poznały etapy jej powstawania „Od autora do czytelnika”. Rozmawialiśmy o zaletach książek, skąd je biorą do czytania, kto im czyta. Przedszkolaki z  zaciekawieniem rozglądały się po wnętrzu biblioteki, ucieszyły się na widok regałów z kolorowymi książkami, miały także okazję przyglądnąć się pracy bibliotekarki. Naszym gościom opowiedziano o zasadach zapisu do biblioteki oraz przypomniano o poszanowaniu książek. O tym, że biblioteka jest super i warto się z nią zaprzyjaźnić, maluchy   przekonały się  słuchając fragmentów uroczej historyjki Zofii Staneckiej „Basia i biblioteka”. Autorka snuje ciepłą opowieść  o wyprawie grupy przedszkolaków do biblioteki – lecz nie jest to tylko rzecz o miejscu, w którym jest mnóstwo książek. „Basia i biblioteka” uświadamia jak wygląda praca nad książką, utwierdzając w przekonaniu, że każdy może zostać twórcą, jeżeli tylko uruchomi swoją supermoc – wyobraźnię. 

Spotkanie,w którym brało udział 25 przedszkolaków zakończyło rozwiązywanie zagadek związanych z bohaterami znanych bajek. Zaproszone dzieci zostały obdarowane książeczkami Andrzeja Drabika,ufundowanymi przez Bibliotekę Publiczną w Niepołomicach. Pierwszy etap czytelniczej edukacji dzieci mają już za sobą. Miejmy nadzieję, że biblioteka stanie się miejscem chętnie przez nie odwiedzanym, a kontakt z książką będzie stałym elementem ich codzienności.