• Aktualność
  •  
  •  

Przedszkolaki z Zakrzowa w niepołomickiej Bibliotece

Lekcje biblioteczne

11,18 i 25 października w czwartkowe poranki gościliśmy w Galerii Książki dla Młodych dzieci z Punktu Przedszkolnego „SMYK” ze Szkoły Podstawowej w Zakrzowie. W spotkaniach wzięły udział dwie grupy - Maluszki czyli 3 i 4- latki oraz Starszaki- dzieci w wieku 4- 5 lat.

Ponieważ maluchy znalazły się w naszej bibliotecznej przestrzeni po raz pierwszy zaproponowano im spacer po wszystkich Oddziałach, podczas którego zgłębiały wiedzę na temat zasad korzystania naszej Biblioteki. Ważnym punktem bibliotecznych zajęć była m. in. prezentacja wybranych tekstów literackich dla dzieci oraz pogadanka na temat poszanowania książeczek. Tym razem dobrze znana małym słuchaczom „Legenda o smoku wawelskim” oraz przygody Reksia – małego, łaciatego pieska zostały przedstawione w formie teatrzyku kamishibai. Czytany tekst oraz pojawianie się kolejnych ilustracji w magicznej drewnianej skrzynce wzbudzały emocje i utrzymywały zainteresowanie najmłodszych od początku do zakończenia. Literackie opowieści były potem inspiracją do prowadzenia rozmów przeplatanych zagadkami, zabawami ruchowo-naśladowczymi oraz relaksacyjnymi. Ukoronowaniem wszystkich spotkań były warsztaciki plastyczne, które były dla dzieci źródłem radości z ich własnej twórczej pracy oraz okazją do poćwiczenia sprawności manualnej. Efektem plastycznych działań były więc papierowe smoki ziejące ogniem, portreciki Reksia oraz zakładki do książeczek. 

Starszaki natomiast wzięły udział w warsztatach biblioterapeutycznych, których głównym celem było ukazanie dzieciom jak mylna może być ocena innej osoby dokonana tylko na jej zewnętrznych cechach wyglądu. Czytane rymowane bajki autorstwa Agnieszki Łaby pozwoliły dzieciom zauważyć co czuje odrzucona osoba, a także wyłonić cechy wewnętrzne pokrzywdzonego bohatera. Wspólne głośne czytanie wybranych tekstów literackich prowadziły przedszkolaków do ciekawych dyskusji i trafnych wniosków. Spotkania były dopełnianie zabawami tematycznymi, które pozwalały lepiej poznać i zrozumieć przedszkolakom poruszany temat. Nie zabrakło prac plastycznych, które będą przypominać dzieciom o poznanych bohaterach literackich i ich losach.    

Pobyt przedszkolaków w naszej Bibliotece był niezwykle radosny i twórczy, i co ważne dał początek przyjaźni z książeczkami i naszą biblioteką.