• Aktualność
  •  
  •  

Rodzina, ach rodzina…

Styczniowe spotkanie Klubu Czytelnika

Pierwsze w tym roku spotkanie KLUBU CZYTELNIKA odbyło się 16 stycznia 2018 r. w niepołomickiej Bibliotece i poświęcone zostało dyskusji po hasłem: „Rodzina, ach rodzina….” -  różne ujęcia portretu rodziny w literaturze.

Tym razem Klubowiczki rozmawiały o najciekawszych książkach dotyczących domu i rodziny. W tradycji kultury te dwa motywy mają bardzo bliskie sobie znaczenie. Oba kojarzą się z ciepłem, bezpieczeństwem, radością, przywiązaniem, tradycją. Czytelniczki zwróciły uwagę na zjawisko niesłabnącej popularności książek, tak zwanych rodzinnych sag. Ludzie od dawna byli i są zafascynowani dziejami rodzin, zwłaszcza takich, które z pokolenia na pokolenie dochodziły do majątku, władzy, przekazywały sobie określone tradycje i wartości.  ”Ojciec Chrzestny” M. Puzo, „Buddenbrokowie” T. Manna, „ Sto lat samotności” G. Garcii Marqueza, „ Rodzina Whiteoaków” Mazo de la Roche, „Saga Rodu Forsyte’ów” Johna  Galsworthy’ego, to legendarne już wręcz książki, barwnie opowiadające  o dziejach zamożnych rodzin, gdzie za zdobytym majątkiem, kryją się rodzinne tragedie, małżeństwa z rozsądku, rywalizacja między najbliższymi i ciągły niepokój o utrzymanie zdobytej raz pozycji społecznej. 

Panie rozmawiały również o polskich powieściach współczesnych, pokazujących problem rodzin dotkniętych przemocą. Największe wrażenie wywarły na naszych czytelniczkach lektury m. in. „Gnój” Wojciecha Kuczoka, „ Fastryga” Grażyny Jagielskiej, „ Coraz mniej milczenia” Marty Fox, „Ballada o Januszku” Sławomira Łubińskiego. Warto zauważyć, że na naszym rynku pojawiło się ostatnio wiele książek dla miłośników rodzinnych historii. Szczególnie polecamy wszystkim cykl pt. „Stulecie Winnych” Ałbeny  Grabowskiej, „Cukiernię pod Amorem”  Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk , „Wędrowne ptaki”  Karoliny Wilczyńskiej, „ Pokolenie zimy” Anatolija Aksjonowa, „Szmaragdowa Tablica”  Carli Montero. Te lektury już od pierwszych stron wciągają nas w swój niepowtarzalny klimat!
Za najbardziej sugestywny portret polskiej rodziny, Czytelniczki zgodnie uznały książkę autorstwa Zośki Papużanki pt. „Szopka”.  Warto podkreślić, że książka była nominowana do Paszportów Polityki  i do Nagrody NIKE. To bardzo mocna proza!  Szczególnie polecamy. To obraz rodziny niepatologicznej, niekołtuńskiej, ale zimnej, okrutnej, a codzienne życie domowników, to teatr absurdu…

Na zakończenie spotkania rozmawiałyśmy o książce pt. „Wybitne rody, które tworzyły polską kulturę i naukę” Marcina Schirmera. Publikacja przybliża nam sylwetki i dokonania przedstawicieli kilku wybranych rodzin inteligenckich, które, wniosły szczególny wkład w polskie i światowe osiągnięcia naukowe, kulturalne i techniczne. To niezwykła saga wybitnych rodzin m.in.: Curie, Estreicherów, Kossaków, Lutosławskich. Obrazy rodziny odnajdujemy we wszystkich epokach literackich. Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że nie są to familie idealne, mają swoje wady i zalety, kłócą się ze sobą i godzą, nienawidzą i kochają.  Twórcy starali się naszkicować ich obraz życiem, jakie obserwowali wokół siebie.  Panie zauważyły również fakt, że czym nowsza literatura, tym więcej utworów przedstawia panujące w rodzinnie konflikty i tragedie, do których w nich dochodzi. Rodzina szarpana problemami, zatraca swoje podstawowe funkcje, przestaje zapewniać bezpieczeństwo psychiczne i materialne. 

„Niech żyje bal!”  –  Uczty, biesiady i zabawy w tekstach literatury, to temat kolejnego spotkania KLUBU CZYTELNIKA, które odbędzie się 20 lutego 2018 r. o  17.30.  Zapraszamy do dyskusji wszystkich Klubowiczów, miłośników literatury oraz każdego, kto jeszcze nie zdecydował się uczestniczyć w naszych spotkaniach.

 Tekst: Marta Piotrowska