• Aktualność
  •  
  •  

Świąteczne książki i aniołki

Czyli rodzinny warsztat literacko- plastyczny

5 grudnia, późnym popołudniem w murach naszej biblioteki zapanowała atmosfera świąteczna. Dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w warsztacie pt. „ Wariacje literackie na przedświąteczny czas, czyli o tym jak nie zwariować przed świętami”. Każdego roku, niezmiennie, święta Bożego Narodzenia zaczynamy świętować 24 grudnia. Pomimo tego, często przed tymi wyjątkowymi dniami odczuwamy stres, że nie wszystko zdążymy załatwić na czas. Popadamy w szał przedświąteczny, który krzyczy nam do ucha: „Kup, zamów, posprzątaj!”. A gdy nadejdą święta, ofiary „szału” opadają sfrustrowani i zmęczeni na wygodnych fotelach, z których nie mają ochoty się ruszać. Nasuwa się zatem pytanie: „Kiedy najlepiej zacząć przygotowania do świąt, aby spędzić je spokojnie i radośnie?”. Chyba nie istnieje uniwersalna recepta jak to zrobić, ale istnieją pewne sygnały, które nam przypominają, że święta tuż, tuż. Dla jednych z nas, być może jest to głos Georga Michaela śpiewającego „Last Christmas…”, dla innych kolorowe, mikołajowe witryny sklepowe, a dla niektórych udział w bibliotecznym, rodzinnym warsztacie. 

Spotkanie rozpoczęły działania, które zbliżyły do siebie wszystkich uczestników, a także zbudowały sympatyczną atmosferę. Następnie przyszła pora na specjalnie wybrane, świąteczne książki. Dzięki Astrid Lindgren przenieśliśmy się do Bullerbyn i zobaczyliśmy jak tamtejsi mieszkańcy obchodzą gwiazdkę, Roksana Jędrzejewska- Wróbel pokazała jak wyglądają idealne święta w oczach pewnej rodziny, „Trzy gwiazdki szczęścia” Ewy Stadmuller przypomniały, że …”szczęście się mnoży, kiedy się je dzieli”, a zabawa „Wierszami na Boże Narodzenie” Doroty Gellner wprowadziła uczestników w świąteczny czas. By nie popsuć tej atmosfery bacznie przyglądneliśmy się potworom. Tak, tak potworom, które lubią zagościć się w mieszkaniach podczas świąt. Dzięki „Małej encyklopedii potworów domowych” uczestnicy dowiedzieli się, że szczególnie groźny potrafi być Chciwusek- potwór zaborczy, Robolek Nadczynnościowy- potwór pracowitości czy Gierkomaniak Ekranowy. 

Przeprowadzony warsztat z pewnością był niecodzienną ucztą literacką, dzięki której Mali i Duzi będą pamiętać, aby przed i w trakcie świąt nie pogubić tego, co najcenniejsze.  Wykorzystane teksty zostały wzbogacone zabawami ruchowymi oraz warsztacikiem kreatywności. Ten ostatni dostarczył mnóstwa satysfakcji, ponieważ wraz z uczestnikami do domu pofrunęły wyjątkowe świąteczne aniołki.