• Aktualność
  •  
  •  

Wakacje tuż, tuż

Środowe popołudnie z 5 i 6-latkami

6.06. „Podróże po dziecięcej literaturze” adresowane do najmłodszych czytelników poświęcono wakacyjno-letniej tematyce. Te dwa magiczne, letnie miesiące to czas odpoczynku, beztroskiej zabawy, podróży „bliskich i dalekich”.

Na wstępie spotkania mali uczestnicy „zdradzili”, gdzie wybierają się z rodzicami na wakacyjny wypoczynek. Wyprawa w góry, oraz „kolorowe” lato nad morzem dominowały w wypowiedziach dzieci. Potem zwrócono uwagę najmłodszych na fakt, iż wakacje to nie tylko okazja by „zanurzać się w kąpielach wodno-słonecznych”, ale też fascynujące jest poznawanie pięknych polskich miast bogatych w historię i kulturę oraz w legendy, w których prawdziwa historia miesza się z odrobiną magii i fantazji. Korzystając, zatem z książki „Polskie miasta w baśniach i legendach” naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Krakowa, gdzie dzieci w piosence „spotkały” smoka wawelskiego, poznały też psa Dżoka bohatera legendy o psiej wierności. W Warszawie nad Wisłą podziwiały legendarną Syrenkę z tarczą i mieczem uniesionym do góry, w Toruniu wysłuchały legendy o toruńskich piernikach, a nad Bałtykiem dowiedziały się, dlaczego ryby flądry są płaskie i pływają tylko po dnie morza.

Podsumowaniem spotkania były tematyczne zajęcia plastyczne, podczas których postacie z poznanych legend „nabierały kolorów” dzięki zręcznym rączkom małych uczestników. W podziękowaniu za aktywny udział we wszystkich popołudniowych zajęciach wręczono milusińskim prezenty w postaci książeczek.