• Aktualność
  •  
  •  

Warsztaty edukacyjne z patriotyczną nutką

Przedszkolaki w Bibliotece

10.04. na zajęcia pod hasłem: ”Jesteśmy małymi Polakami” przybyła kolejna grupa dzieci z Przedszkola Sióstr Augustianek w Niepołomicach. Tym razem były to rezolutne starszaki (5 i 6 latki) o nazwie ”Wesołe Kangurki”. Na wstępie spotkania mali słuchacze z zainteresowaniem przyswajali sobie historyczną wiedzę dotycząca okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Następnie wspólnie odkrywaliśmy naszą Ojczyznę – jej symbole narodowe, bohaterskie czyny oraz legendy, w które bogate są polskie miasta.(m.in. w Krakowie spotkaliśmy legendarnego smoka wawelskiego.) Dzieci nie tylko słuchały, ale wykazywały się też dużą wiedzą na temat naszego ojczystego kraju.

W dalszej części zajęć poprzez Teatrzyk Kamishibai przedstawiono dziecięcej publiczności jedną z najstarszych polskich legend „ O Lechu i Orle Białym”, w której można odnaleźć historię o początkach państwa polskiego, genezę polskiego godła i nazwę pierwszej stolicy Polski –Gniezno. Nie zabrakło również niepołomickiej legendy(Z. Wiśniewska „ Żubrowe uroczysko”) pt. „Dlaczego król Kazimierz Wielki ufundował Kościół w Niepołomicach?

Klamrą spinającą całość spotkania była wspólna radosna recytacja wiersza Wł. Bełzy pt, „Katechizm polskiego dziecka” oraz wykonywanie „ziejących ogniem” papierowych smoków.