• Aktualność
  •  
  •  

Wyprawa w świat fantazji Barbary Wicher

Spotkanie autorskie

Na co dzień mieszka we Francji, zajmuje się tłumaczeniem literatury francuskojęzycznej i pisaniem książek dla dzieci. 26 października 2018 r. przyjechała do biblioteki w Niepołomicach i Woli Batorskiej, by spotkać się z małymi czytelnikami, uczniami klas I i II Szkoły Podstawowej w Niepołomicach oraz klas II i III Szkoły Podstawowej w Woli Batorskiej. Mowa o pisarce Barbarze Wicher, autorce kilkudziesięciu pełnych humoru i ciepła książek dla dzieci. W swoim dorobku ma m.in. cykl fantastyczny o przygodach Tybalda, książkową wersję perypetii Detektywa Łodygi, znanego dzieciom z telewizyjnego ekranu, serię o piesku Tofiku, który podbija serca milusińskich, Figa na wakacjach oraz Lenia i Tonia czyli świat za kilka lat. Przetłumaczyła m.in. serię Zwierzęta Oli oraz mini powieść historyczną o Elżbiecie księżniczce z Wersalu.

Podczas naszego spotkania odbyliśmy z autorką cztery podróże:
- Historyczną w oparciu o książkę Elżbieta księżniczka z Wersalu. W trakcie tej podróży dzieci poznały najbardziej rozpoznawalne obiekty we Francji tj. wieżę Eiffla, zamki nad Loarą i Wersal. Przygody księżniczki Elżbiety posłużyły do odegrania krótkiej scenki teatralnej przez dzieci, które poznały też pracę tłumacza.
- Podróż przyrodniczą na podstawie książki Detektyw Łodyga. Aby rozpocząć podróż mali czytelnicy mieli za zadanie rozwiązać zaszyfrowaną wiadomość. Okazało się, że dotyczyła głównego bohatera książki, który jest zawsze gotowy do pomocy i dzieli się z dziećmi różnymi ciekawostkami przyrodniczymi.
- Podróż geograficzna posłużyła do zapoznania dzieci z pracą pisarza i zrealizowania krótkiej scenki filmowej. Bohaterowie Jak zostać piratem? Wyprawa na Karaiby związani są z miejscem zwanym Ostatni Grosz. Uczniowie stworzyli własną listę nazw miejscowości, które mogłyby zastąpić tę z opowieści. Uczestnicy zabawy poznali również etapy tworzenia scen filmowych Mieli w rękach jeden z elementów tego cyklu tj.klaps, rozpoczynający nagrywanie scen.
- Ostatnią, magiczną podróż odbyliśmy za sprawą Przygód roztargnionej Czarownicy, która zgubiła czarodziejską różdżkę. Miała jednak szczęście, ponieważ mała dziewczynka Nina ją odnalazła. Finałowa podróż posłużyła do zadawania pytań w formie zabawowej. Za pomocą „tej” magicznej różdżki dzieci „wymuszały” na autorce udzielanie tylko prawdziwych odpowiedzi na zadawane pytania. A ich prawdziwość sprawdzało magiczne pudełko.

Po godzinie udanej zabawy, uczestnicy spotkania ustawili się w długiej kolejce, by uzyskać w zakupionych książkach dedykację i autograf pisarki. Warto dodać, że spotkanie z autorką wzbogaciła prezentacja multimedialna odtworzona przez Hugo nastoletniego syna Pani Barbary.