wtorek, 03 marca 2020 r.
„Człowiek wobec zagrożeń współczesnego świata” - pod takim hasłem odbyło się drugie w tym roku spotkanie KLUBU CZYTELNIKA (18. 02.2020 r.) Klubowiczki podczas spotkania rozmawiały o literaturze, która podejmuje niełatwy temat, jakim są zagrożenia człowieka we współczesnym świecie. Świat dzisiaj determinuje wiele niebezpieczeństw, zagrożeń oraz wyzwań, zarówno w charakterze lokalnym, jak i globalnym.
W każdym obszarze życia społecznego pojawiają się sytuacje, wobec których należy podjąć działania, by się im przeciwstawić lub chociażby zminimalizować skutki ich występowania. Panie starały się odpowiedzieć na różne pytania. Czy człowiek zawsze powinien stawać naprzeciw wszystkim pojawiającym się problemom? Czy może niektóre powinien zignorować? Jakie są dla człowieka w zglobalizowanym świecie największe wyzwania? Nasz czytelniczki wskazały na takie zagrożenia, jak: eurosieroctwo, samotność, cyberzagrożenia, uzależnienia, choroby psychiczne, przemoc, agresja, kryzys autorytetu współczesnej rodziny, deprywacja czytelnicza, problemy szkoły i edukacji młodego pokolenia. Panie podjęły też rozważania na temat zagrożeń w środowisku pracy. Zwróciły szczególną uwagę na tzw. zjawisko korpokultury i jej konsekwencje w kontekście rynku pracy. W rozmowach nie zabrakło odniesień do zagrożeń geopolitycznych oraz niebezpieczeństw związanych z wojnami, z wykorzystaniem broni biologicznej.
Klubowiczki zwróciły również uwagę na problem kataklizmów na Ziemi. Podkreśliły, że o ile możemy uniknąć wojen i ataków terrorystycznych, to nigdy nie przejmiemy kontroli nad żywiołami i kataklizmami ze strony groźnej natury. Wszystkie one budzą w człowieku lęk i ukazują jego bezsilność. Czytelniczki podjęły także dyskusję na temat zanieczyszczenia środowiska. Chemizacja różnych dziedzin życia powoduje, że człowiek na każdym kroku styka się z toksynami zagrażającymi zdrowiu i życiu.
Ciekawym zagadnieniem, jakie poruszyły nasze Paniei było tzw. pojęcie odrzucenia tradycji przez współczesnego człowieka. Niesie to za sobą przykre konsekwencje. Społeczeństwo nie zwraca uwagi na uniwersalne zasady postępowania, zanikają prawidłowe relacje międzyludzkie i poczucie tożsamości.
Czytelniczki przedstawiły jedynie niektóre zagrożenia człowieka we współczesnych czasach. Najsmutniejsze jest to, że większości tych problemów nie da się wyeliminować. Zastanawiające jest pytanie, jak będzie wyglądał świat za kilkaset lat, jeśli już dzisiaj ludzie muszą stawiać czoła wielu różnym zagrożeniom, a tych wciąż przybywa….?
Polecamy Państwu, jak zawsze listę ciekawych książek, które m.in. wykorzystałyśmy podczas naszego spotkania:
1. W. Roszkowski - Roztrzaskane lustro
2. D. Lyon - Korposzczury
3. A. Zamojska - Nigdy więcej (reportaże o przemocy)
4. A. Domosławski - Wykluczeni
5. O. Gitkiewicz - Nie hańbi
6. T. Michniewicz - Chrobot
7. K. Rękawek - Człowiek z małą bombą
8. T. Day - Żywioły
9. W. Bauer - Przez morze z Syryjczykami do Europy
10. M. Spite - Cyberchoroby
11. T. Erikson - Otoczeni przez psychopatów
12. Polska czyta, Szwecja czyta ( pod red. K. Tubylewicz)
13. M. Graniczny - Katastrofy przyrodnicze
Tekst: Marta Piotrowska