Dom - moja rodzina

Zajęcia biblioterapeutyczne

18 lutego dzieci z przedszkola Pliszka odwiedziły naszą bibliotekę uczestnicząc w zajęciach z biblioterapii. Tematem warsztatów była rodzina.

Książka „Wilk, który się zgubił” Rachel Bright przybliżyła nam historię małego wilczka. Maluch chciał być zawsze samodzielny i niezależny. Pewnego dnia w trakcie wędrówki ze stadem odłączył się i zgubił się. Pomogło mu wiele zwierząt w odszukaniu śladów stada. Kiedy w końcu dotarł do bliskich wszystkie wilki zgodnie zawyły: „Dom jest tam, gdzie WSZYSCY chcą być zawsze RAZEM”. Historia małego wilczka pokazała nam, jaką siłą jest rodzina.

Na podstawie kolorowych ilustracji rozmawialiśmy o obowiązkach domowych mamy i taty. Dzieci chętnie opowiadały o tym, w czym pomagają swoim rodzicom. Zapoznaliśmy się również z książeczką obrazkową: „Bezpieczny dom”. Zagrożenia i niebezpieczeństwa ukryte za otwieranymi okienkami w domu misiów pomogły dzieciom utrwalić wiedzę wyniesioną z domu.

W drugiej części zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną pt. „Mój dom”. Metaliczne okienka, falisty dach i filcowa trawa wypełniły białe kartki. Indywidualna rozmowa z każdym dzieckiem pomogła odkryć znaczenie wykonanej pracy. Dzieci chętnie opowiadały, kto tworzy ich dom, ich rodzinę włącznie ze zwierzakami: papużkami czy pręgowatym kotem.