czwartek, 30 stycznia 2020 r.
Podczas tegorocznych ferii postanowiliśmy tworzyć „fajne rzeczy z niefajnych śmieci”, zajęcia rozpoczęliśmy od ekologii. Dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko naturalne, jakie są rodzaje składowisk odpadów, co znaczą znaki eko na produktach, jakie są zasady segregacji śmieci i ich cel - odzyskiwanie surowców wtórnych, czyli recykling. Dzieci wykazały się dużą wiedzą i chętnie podjęły ten temat, jak przystało na młodych odkrywców. Zrobiliśmy test z poznanej wiedzy, który wszystkie dzieci zdały bezbłędnie.
Ponieważ w odkrywaniu nowych rzeczy może przydać się lornetka, to właśnie ją postanowiliśmy zrobić. I tak przy pomocy rolek z papieru, ścinków papieru, kleju, kawałków sznurków powstały piękne, kolorowe lornetki. Zabawa jest najlepszą formą nauki. Poprzez zajęcia z recyklingu dzieci uczą się dbać o środowisko naturalne, a także uwrażliwiają na liczne problemy współczesnego świata, który ich otacza.
Dla starszej grupy zajęcia rozpoczęły się rozmową o recyklingu i plastiku, którego na świecie jest tak dużo, że na ocenach powstają „plastikowe wyspy”. Książka „Plastik fantastik” pomogła zobrazować nam problemy związane z degradacją środowiska. Dzieci świetnie się orientowały w konieczności segregacji śmieci, zabierania swoich toreb na zakupy i w wielu innych sposobach pomagających ograniczyć zużywanie zasobów naturalnych.
Jajeczne dzieło sztuki było hasłem do stworzenia indywidualnej pracy plastycznej. Dzieci dostały wytłaczanki po jajkach, z których powstały kolorowe kwiaty, łabędzie. Karton sklepowy posłużył nam do zrobienia tła, pomalowany za pomocą farb nabrał nowej odsłony. Do uczestników należało przyklejenie kwiatów a nawet makaronów czy zakrętek po napojach w ciekawy, finezyjny sposób. Powstały prace 3D, każda wyjątkowa, każda indywidualna a przede wszystkim z dziecięcej wyobraźni i w większości z materiałów z recyklingu.