• Aktualność
  •  
  •  

Gimnazjalne wyprawy rowerowe 2010 - 1019

Na marzec w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach zaplanowaliśmy wystawę zdjęć, która podsumowywała i przypominała gimnazjalne wyprawy rowerowe w latach 2010 – 2019. Wystawa powstała z inicjatywy nauczycieli, organizatorów wypraw: Krzysztofa Nowaka i Andrzeja Drabika. 

Niestety sytuacja w kraju zmusiła nas do zamknięcia Biblioteki i wystawę można było oglądać tylko do połowy miesiąca. Działalność Biblioteki na pewien czas przenieśliśmy tylko do Internetu, dlatego też zdjęcia z tej wystawy również tam się znalazły. Codziennie na naszym profilu Facebook-owym prezentowaliśmy fotografie z kolejnych wypraw. Zachęcamy do polubienia naszej Biblioteki na Facebooku i oglądnięcia prezentowanych tam zdjęć. 

W latach 2010 – 2019 uczniowie niepołomickiego Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły wraz ze swoimi nauczycielami odwiedzili 11 miejsc w Polsce i Europie. 

Organizatorzy: Krzysztof Nowak i Andrzej Drabik tak wspominają te wyprawy:

Szanowni Państwo

Niedawno ogłoszone zostały wyniki najpoważniejszego globalnego badania edukacyjnego PISA 2018. Badanie to objęło 79 krajów i regionów oraz 660 tys. uczniów. Nasi gimnazjaliści, bo to oni brali udział w tym badaniu uzyskali najlepsze w historii  wyniki, a mianowicie wśród krajów UE 2 miejsce w rozumowaniu matematycznym, 3 miejsce w rozumowaniu w naukach przyrodniczych i 4 miejsce w rozumieniu tekstu. 
Jaki jest związek pomiędzy naszą skromną wystawą ilustrującą wycieczki i wyprawy rowerowe, a wielkim badaniem PISA? Oczywiście ten, że w obu przedsięwzięciach brali udział nasi gimnazjaliści, wbrew opiniom, że szkoły tego typu to głównie tzw. patologia. 

Przy pomocy kilkudziesięciu zdjęć chcemy przypomnieć o drobnej części historii nieistniejącego już niestety Gimnazjum w Niepołomicach im. Króla Władysława Jagiełły. 

W 2010 roku pojechaliśmy na rowerach z Niepołomic pod Grunwald by w ten sposób uczcić 600 rocznicę zwycięskiej bitwy. Kolejne wyjazdy były konsekwencją tego pierwszego, który okazał się prawdziwą przygodą. W ten sposób podróżowaliśmy kolejno na Litwę (2011 r.), z Lwowa do Niepołomic (2012 r.), do Wiednia (2013 r.), Warszawy (2014 r.), do Krzyżowej, Wrocławia i w Góry Sowie (2015 r.), do Gniezna (2016 r.), do Częstochowy (2017 r.) do Wiślicy i Solca-Zdroju, oraz Nowego Sącza (2018 r.), oraz wybrzeżem Bałtyku ze Świnoujścia na Hel (2019 r.) Część wypraw związana była z ważnymi dla nas Polaków wydarzeniami historycznymi, oprócz 600 lecia zwycięstwa pod Grunwaldem, była to 330 rocznica odsieczy wiedeńskiej (wyprawa do Wiednia), 70 rocznica zakończenia II Wojny Światowej (Krzyżowa na Dolnym Śląsku), 1050 lecie chrztu Polski (wyprawa do Gniezna). Celem wszystkich wycieczek było oczywiście podziwianie piękna naszego kraju z wysokości siodełka roweru i przeżycie wspólnej przygody w grupie łączącej czasami nawet trzy pokolenia. 

W większości naszych wyjazdów oprócz gimnazjalistów brali również udział rodzice niektórych z nich. Część z wypraw odbyła się pod patronatem Burmistrza M i G Niepołomice P. Romana Ptaka, a wszystkie z poparciem Dyrektora Gimnazjum P. Zbigniewa Gawlińskiego, a w okresie schyłkowym P. Aliny Jachimczak - Dyrektora SP w Niepołomicach, do której zostały „wcielone” dwa ostatnie roczniki gimnazjalistów. 

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali nas w naszych przedsięwzięciach, a przede wszystkim naszym drogim uczniom, bez których nie byłyby one możliwe!

Z turystycznym pozdrowieniem
Andrzej Drabik i Krzysztof Nowak 
(organizatorzy wypraw)