• Aktualność
  •  
  •  

Goście w karmniku

Podróże po dziecięcej literaturze

Na środowym spotkaniu z cyklu „Podróże po dziecięcej literaturze” postanowiliśmy poruszyć temat pomagania ptakom podczas zimy.

W okresie zimowym ptaki wymagają troski i pomocy ze strony człowieka. Choć wydaje się, że najciężej im wczesną zimą, to luty i marzec, to czas, gdy ptaki potrzebują nas najbardziej. Owoce i nasiona, które wisiały na drzewach i krzewach, zostały już zjedzone i trudno znaleźć pokarm. 

Pożytki z ptasiego sąsiedztwa są liczne. W ogrodzie utrzymuje się naturalna równowaga, ptaki zjadają wiele owadów i larw, a słuchanie ich śpiewów i podglądanie codziennej krzątaniny to prawdziwa przyjemność. Zimą ptaki powinniśmy dokarmiać, jednak do przyjmowania skrzydlatych gości trzeba się przygotować. Dlatego dzieci po przeczytaniu wiersza Jana Brzechwy pt.: „Sójka” poznały gatunki ptaków, które zimują a które odlatują do „ciepłych krajów”. Oglądnęły piękne zdjęcia z albumów o ptakach, a podczas zabawy wykorzystaliśmy karty trójdzielne, aby łatwiej było dzieciom przyswoić ich nazwy. Następnie rozmawialiśmy o najważniejszych zasadach dotyczących pomagania ptakom. O tym - jak, gdzie i kiedy je dokarmiać? o ptasich przysmakach, o tym co im szkodzi i czego nie powinniśmy zostawiać w karmnikach. Dzieci miały zapamiętać, że dokarmianie ptaków to odpowiedzialne zadanie, a nie bezwiedne sypanie chleba na ziemię.

Jak zawsze, na zakończenie zajęć dzieci wykonały własnoręcznie pracę plastyczną, tym razem były to oczywiście ptaszki. Wspólnymi siłami zrobiły również „ptasi budyń” czyli przysmak dla naszych skrzydlatych podopiecznych, którego składniki  m.in. - ziarna słonecznika i dyni wypróbowały same. Wszyscy stwierdzili, że są pyszne i na pewno ptaszkom też będą smakować.