Groszek w podróży

Zajęcia z twórczego myślenia.

Dnia 13.01.2020 dzieci z przedszkola „Pliszka” odwiedziły naszą bibliotekę.

Na uczestników czekała niezwykła historia: „Trzy groszki” Francoise Malnuit, przedstawiona w formie teatrzyku Kamishibai. Nasionko odbyło swego rodzaju magiczną podróż, poprzez wzrastanie w ciepłym słońcu po wydanie plonu. Podróż stała się tematem przewodnim zajęć.

Najpierw odkrywaliśmy przedmioty schowane w „magicznej walizce”, które można zabrać na wycieczkę. Dzieci wyciągały z niej kolorową książeczkę, misia przytulankę czy bidon z wodą, opisując je swoimi słowami. Wiersz J.Tuwima „Lokomotywa” pomógł zapakować bagaż i zabrać nas w podróż poprzez góry, pola i lasy. Próbowaliśmy zbudować most z gazet, by przedostać się na drugą stronę rzeki.  Udało się dotrzeć do celu i w małych grupach opracować dalszą drogę, łącząc czarne kropki ze sobą. Powstała mapa złożona z kresek dłuższych i krótszych, tworzących kwadraty przypominające domy. Na koniec zajęć każde dziecko wybrało swój środek transportu: balon, samolot, auto czy autobus. Przedszkolaki drąc czarno-białe gazety stworzyły ciekawą wyklejankę pokazującą, czym możemy podróżować.