• Aktualność
  •  
  •  

Heliocentryzm i selenografia

Zajęcia popołudniowe

Podczas zajęć z cyklu Podróże po dziecięcej literaturze dla grupy 7-9 latków, 19 lutego w dzień Nauki Polskiej przybliżyliśmy sobie sylwetki polskich naukowców: Mikołaja Kopernika i Jana Heweliusza. 

Wiersz Wandy Chotomskiej „Pomnik Kopernika” ukazał nam w zabawny sposób sylwetkę znanego astronoma: „Mówią o tym w urzędach i we wszystkich sklepikach, że Mikołaj Kopernik co dzień schodzi z pomnika…A jak schodzi, zostawia na pomniku wiadomość, taką kartkę z napisem: Zaraz wracam – Astronom… – Bzdura nie z tej planety! – Nikt mi tego nie wmówi, ze on czyta gazety!”. Układanie kolejno planet krążących wokół słońca, dla większości uczestników okazało się trudnym wyzwaniem

Jan Heweliusz okazał się nikomu nieznanym naukowcem. Jego dokładnie opracowane mapy księżyca stały się podstawą opublikowania dzieła Selenographia (selenografia-dziedzina astronomii zajmująca się badaniem, opisaniem księżyca). Przy tej okazji poznaliśmy fazy księżyca i oglądnęliśmy szczegółowe mapy wykonane już przez współczesnych badaczy z „Wielkiego atlasu kosmosu”.

Przedmiot badań Heweliusza stał się inspiracją do zrobienia księżycowej zawieszki.