• Aktualność
 •  
 •  

Klub Czytelnika

"Być kobietą XXI wieku"

„Być kobietą XXI w.- nowe role, wyzwania, problemy” - pod takim hasłem 10 marca 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelnika.

Niedawno obchodzony Dzień Kobiet stał się dla naszych Klubowiczek okazją do dyskusji na temat ciekawych książek poświęconych problemom współczesnych kobiet.

Klubowiczki na początku spotkania zastanawiały się nad tym, kim jest współczesna kobieta? Jakie cechy opisują współczesną kobietę? Jakie są jej priorytety życiowe? Z jakimi trudnościami się mierzy? Kto może uchodzić za wzór współczesnej, spełnionej kobiety? Czytelniczki z niemałą satysfakcją stwierdziły, że w ostatnich latach pojawiło się dużo literatury, która wiele mówi o kobietach, o ich prawach, potrzebach i rolach. Kobiety coraz częściej zabierają głos w kwestiach, które są dla nich szczególnie istotne.  Literatura tzw. kobieca oraz publikacje popularnonaukowe udowadniają, że kobiety XXI w. charakteryzują się niezależnością, ambicjami, świetnym wykształceniem i kreatywnością. Ważna jest dla nich rodzina oraz praca, kariera i dbanie o siebie w różnych aspektach. Panie orzekły na podstawie przeczytanych książek, że literatura i życie pokazują nam wizerunki kobiet, które potrafią walczyć o swoje, osiągać sukcesy i głośno mówić o swoich potrzebach. Są otwarte na świat, chcą go poznawać, podróżować, zdobywać nowe doświadczenia i wciąż się rozwijać. Czytelniczki podczas swoich literackich dyskusji, podjęły problem tzw. „idealnego wizerunku perfekcyjnej kobiety XXI w.”, jaki często narzucają nam kolorowe czasopisma, książki a przede wszystkim media społecznościowe. Pamiętajmy, że to tylko urywek rzeczywistości starannie wykreowany przez sztab specjalistów!  Nie zabrakło również rozważań o trudnych zjawiskach i problemach  kobiet żyjących w obecnym czasach : o samotności, depresji, poczuciu krzywdy, syndromie pustego gniazda, bezradności życiowej, porażkach w macierzyństwie oraz o uzależnieniu od leków , czy alkoholu .

Wszystkim zainteresowanym polecamy m.in. te oto książki:

 1. Magdalena Wolińska - Riedi  - Kobieta w Watykanie 
 2. Katarzyna Niezgoda -  Pięścią w szklany sufit 
 3. Ewa Woydyłło  - Sekrety kobiet, Podnieś głowę, Buty szczęścia 
 4. Joanna Czeczott -  Macierzyństwo non-fiction
 5. Robin Norwood  - Kobiety, które kochają za bardzo 
 6. Anna Popek  - Piękna Pięćdziesiątka 
 7. Elżbieta Baniewicz   - Dymna  
 8. Michelle Obama   - Becoming. Moja historia 
 9. Katarzyna T. Nowak  - Rok na odwyku  
 10. Beata Lewandowska – Afryka jest kobietą 
 11. Daria Górka -  Aż do śmierci (prawdziwe historie o przemocy)
 12. Aby Jonhson - Nieplanowane  
 13. Justyna Kopińska - Z nienawiści do kobiet 
 14. Ewa Błaszczyk  - Lubię żyć  
 15. Anna Witkowicz-Matolicz – Rak nie odebrał im marzeń