• Aktualność
  •  
  •  

Laboratorium małego odkrywcy

Ferie w Bibliotece

Najlepszym sposobem na zaspokojenie naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty. Stanowią one podstawę do wielokierunkowego rozwoju młodego człowieka i rozszerzenia jego horyzontów myślowych. 

Jak się okazało wszystkie dzieci lubią wodę, więc nie mogły doczekać się kiedy zaczniemy eksperymentować. Najpierw jednak przypomnieliśmy sobie: czym różnią się od siebie morza, rzeki, jeziora, jak dużo wody jest na naszej planecie i jaką pełni rolę. Następnie rozpoczęliśmy obserwacje zgromadzonych materiałów badawczych. Dzieci chętnie wkładały przedmioty do wody i sprawdzały, czy pływały czy tonęły. Dowiedziały się, że ważny jest nie tylko materiał, z którego przedmiot jest zrobiony, ale też jaki ma kształt. Tworzyliśmy nowe barwy, bąbelki, chmurę deszczową, tęczę cukierkową, magicznego ziemniaka, nurki – mandarynki, uciekające mleko, czarodziejską flotę i oddychający płomień. Na zakończenie dzieci z radością przystąpiły do nowej zabawy badawczej a mianowicie do tworzenia domków dla baniek mydlanych. 

Dzieci w wieku 7-9 lat uczestniczyły w wielu doświadczeniach związanych z tworzeniem kolorów, mieszaniem ich i przenoszeniem na różne faktury. Przedmiotami pomagającymi w stworzeniu przenośnego laboratorium stały się rzeczy z domowej kuchni: mleko, woda, soda czy ocet. Eksperyment z czarnym flamastrem, przeniesionym na chusteczkę, pokazał jak zaskakująco rozpływają się kolory w kontakcie z wodą. Szklany słój udekorowany pianką do golenia stworzył ciekawa bazę do obserwacji przenoszenia się kolorów i łączenia ich z wodą. Uczestnicy dostali talerzyki z mlekiem, na których mieszali różne barwniki za pomocą płynu do naczyń. Powstały piękne różnokolorowe rozety. NIESPODZIANKĄ czekającą na dzieci było zrobienie gniotka z wypełniacza do pampersów, bardzo absorbującego ciecz. Uczestnicy samodzielnie zrobili barwniki: zalewając krepinę octem, które to stały się kolorowym dopełnieniem naszej niespodzianki