Laboratorium małego odkrywcy

Ferie w Bibliotece

Grupa 5-6  Wulkan, magiczna piana i inne historie.

Kolejny dzień ferii to dzień odkrywania nowych, ciekawych doświadczeń. Ponieważ tematem był przede wszystkim WULKAN, dlatego poznaliśmy najpierw jego budowę, właściwości i przekrój. Dowiedzieliśmy się jak to się dzieje, że wulkan wybucha i czym jest ciśnienie. Na mapie świata dzieci same umieszczały miniaturki wulkanów wskazujące ich położenie. A na pięknych zdjęciach z bibliotecznych książek zobaczyły jak wygląda prawdziwa erupcja takiej „kamiennej góry”. Następnie dzieci przystąpiły do eksperymentowania. Poznały atrybuty małego naukowca, stworzyły magnetyczne linijki,  ruchome piaski, wirujące żelki, słoniową pastę do zębów, magiczną pianę i cytrynowy mini wulkan. Na zakończenie zajęć na atrapie wulkanu wywołaliśmy wspólnie kolorową erupcję, która skradła dzieciom serca. Młodzi odkrywcy powtarzali doświadczenie kilkakrotnie nie mogąc nacieszyć się widokiem wypływającej różowej piany – lawy z krateru.

Grupa 7-9  Tańczący olej i lampa lava.

Zajęcia dla starszej grupy rozpoczęliśmy od rozmowy o kolorach, o tym jak widzimy kolory i dlaczego je widzimy. Mówiliśmy jakie są barwniki  i z czego je można zrobić np. przy malowaniu jajek korzystamy z czerwonej kapusty czy łusek z cebuli. Dzieci oglądnęły  również filmik o mistrzach kamuflażu czyli zwierzętach, które doskonale swoim umaszczeniem i barwą stapiają się z otoczeniem. Eksperyment lampa lava - zatapianie barwnika w oleju efektownie pokazał uczestnikom zachowanie się lekkiego płynu wzburzonego tabletką musującą. Uczestnicy w parach wykonali swoją małą lampę lavę obserwując łączenie się kolorowych kropel z sodą oczyszczoną. Kolejne doświadczenie z kawą rozsypaną na cienkiej warstwie oleju i zasypanej solą pokazało spadające „glutki”, które wywołały sporo emocji. Bezpieczna zabawa przy użyciu zasobów z domowej kuchni pomaga w eksperymentowaniu ułatwiając zdobywanie wiedzy i nowych doświadczeń.