• Aktualność Relacja
  •  
  •  

Magiczne kolory podróży

Ferie w Bibliotece

Grupa 5-6 lat – Czas na bal – maska, stroje i bale w karnawale.

O karnawale słyszeli wszyscy, ale nie każdy wie kiedy się zaczyna a kiedy kończy. Dlatego dzieci poznały troszkę informacji o tym okresie podczas, którego chodzimy na zabawy i bale. Dowiedziały się między innymi: co to jest i kiedy obchodzony jest karnawał? jakie miasta na świecie słyną z największych karnawałów? czym się charakteryzują? jakie nosi się stroje i maski? czy zwyczaje karnawałowe różnią się od siebie? Zobaczyły też fragment filmu z otwarcia karnawału w Rio i w Wenecji. Największe wrażenie zrobiły na nich ogromne, poruszające się platformy, na których znajdowały się gigantyczne makiety i tancerze.
Następnie dzieci przystąpiliśmy do pracy plastycznej, którą miała być MASKA wykonana własnoręcznie przez dzieci. I tak powstały nie tylko piękne pieski, kotki, sowy i postacie z komiksów, ale i maski weneckie ozdobione cekinami i brokatem.

Grupa 7-9- Z Nelą w lodowej krainie

Nela Podróżniczka, dziewczynka która podróżuje po świecie i wydaje książki opisujące dany zakątek, dała nam inspirację do poznania najzimniejszego kontynentu. Dzieci na mapie świata próbowały zlokalizować i nazwać kontynenty, wraz z Antarktydą przypominającą kształtem głowę słonia. Rozwiązanie zaszyfrowanego hasła przybliżyło nam części składowe Antarktyki, najzimniejszego rejonu na świecie. Uczestnicy mieli za zadanie, na podstawie książek Neli Podróżniczki, przyswoić sobie informacje o maskonurze, lamparcie morskim i długoszparze. Sprawiło to wiele radości i rozbudziło ciekawość. Rozmawialiśmy również o rodzajach pingwinów, oglądając ilustracje z książki. Dzieci narysowały swoje pingwiny, powstały ciekawe prace: pingwin w deszczu, pingwin białobrewy czy mały pingwinek z mamą. Na zakończenie zajęć oglądnęliśmy fragment filmu „Marsz pingwinów” pokazującego nam te ptaki w swoim naturalnym środowisku.

Na zakończenie zajęć dzieci z obu grup otrzymały prezent w formie kalendarza z postaciami z książek dla najmłodszych.