“Mój Przyjaciel Zwierzak” i “Prezent dla Pupila”

rozstrzygnięcie konkursów

Końcem października miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego “Mój Przyjaciel Zwierzak” oraz manualnego “Prezent dla Pupila”. Stanowiły one kolejny etap projektu “Na cztery łapy”, którego celem jest krzewienie wśród dzieci szacunku do zwierząt oraz pomoc najbardziej potrzebującym czworonogom.

Wprawdzie wernisaż, który był zwieńczeniem projektu fotograficznego “Na cztery łapy” miał miejsce 23 sierpnia, ale sama inicjatywa nie dobiegła jeszcze końca. Dominika Sowa, czyli jej autorka wciąż realizuje w ramach projektu nowe pomysły, które pozwolą zwrócić uwagę na los bezdomnych zwierząt i poprawić ich sytuację.

Jednym z takich pomysłów było przeprowadzenie dwóch konkursów dla dzieci ze szkół podstawowych na terenie naszej gminy. Konkurs plastyczny “Mój Przyjaciel Zwierzak” był skierowany do dzieci z klas 0-3. Zadaniem uczestników było wykonanie przy pomocy dowolnej techniki płaskiej pracy przedstawiającej relację jej autora ze swoim zwierzęciem. Wśród dostarczonych do LAS zgłoszeń znalazły się prace przedstawiające nie tylko koty, czy psy, ale także konie. Niemałe zainteresowanie wśród jury wzbudził rysunek przedstawiający pająka, a jego autor, wybierając się po odbiór nagrody, postanowił zabrać ze sobą swojego pupila i przedstawić go organizatorom.

Drugi, odbywający się równolegle konkurs nosił nazwę “Prezent dla Pupila” i był skierowany do uczniów klas 0-8. Jego celem było zachęcenie dzieci oraz ich rodziców do wspólnej pracy, której efektem miały być ręcznie wykonane legowiska, drapaki lub zabawki dla kotów i psów. Przygotowane w ramach konkursu “Prezent dla Pupila” prace zostaną przekazane do Schroniska Psie Pole w Racławicach oraz Schroniska w Borku - Fundacji Straż Obrony Praw Zwierząt Borek. Dzięki temu wspólnie pomożemy przetrwać zimę najbardziej potrzebującym zwierzętom.

Liczba zgłoszeń do obu konkursów przerosła nasze oczekiwania. Jury zaś, widząc ogrom serca i wysiłku, jaki włożyli w swoje prace uczestnicy, stanęło przed naprawdę trudnym wyzwaniem. Po długich obradach udało się jednak wyłonić zwycięzców:

Laureaci Konkursu “Mój Przyjaciel Zwierzak”:
1.    Filip Opyd
2.    Wiktor Jaworski
3.    Milena Kubacka

Laureaci konkursu “Prezent dla Pupila”:
1.    Michał Jagła
2.    Martyna Dziadur
3.    Jakub Koza

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, a laureatom gratulujemy. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju nie udało się zorganizować uroczystego wręczenia nagród. Zwycięzcy byli zmuszeni zgłaszać się po ich odbiór w sobotę 24 października do LAS w wyznaczonych godzinach. Jednak mimo tych ograniczeń miło było oglądać radość i dumę na twarzach małych artystów i przyjaciół zwierząt.

Organizatorem konkursów była Dominika Sowa, autorka projektu “Na cztery łapy” oraz Biblioteka Publiczna w Niepołomicach im. Tadeusza Biernata. Wydarzenia nie mogłyby się odbyć, gdyby nie fundatorzy nagród, czyli Biblioteka Publiczna w Niepołomicach, Urząd Miasta i Gminy Niepołomice, Serwis komputerowy PCLAP-ALERT w Niepołomicach oraz Leśni Kumple - Klub Art Anima.