• Aktualność
  •  
  •  

O chłopcu, który wpadł do książki

Lekcja biblioteczna

W poniedziałek 13 stycznia odbyła się pierwsza lekcja biblioteczna w nowym roku. Bibliotekę odwiedziła liczna grupa przedszkolaków z Zagórza. Głównym celem wizyty było poznanie zasad dotyczących funkcjonowania Biblioteki. Dzieci zwiedziły wszystkie działy placówki, zobaczyły jak duży jest księgozbiór przeznaczony właśnie dla nich. Dowiedziały się jak łatwo można zostać czytelnikiem i jakie są zasady wypożyczania. 

Następnie wysłuchały opowiadania pt.: „O chłopcu, który wpadł do książki”, którą napisał i zilustrował Peter Carnavas. Autor ten tworzy książki krótkie, acz bardzo treściwe. Bez zbędnych udziwnień, czy to pisanych, czy rysowanych, przedstawia poważne sprawy w taki sposób, by zrozumiałe były nie tylko dla małych czytelników, ale by dawały do myślenia także ich rodzicom. Bohater książki to kilkuletni chłopiec, który ubrany w zielone ogrodniczki, koszulkę w paseczki i czarny kapelusik niespodziewanie wpada do książki. Pojawia się już na pierwszej stronie i od tego momentu wokół niego powstaje chłopięcy, a później męski świat. Uczy się empatii, pomaga zwierzętom, ale staje się również samodzielny i opiekuńczy.  Od czasu do czasu zastanawia się jednak nad sensem istnienia i co właściwie robi w tej książce… To niesamowita historia pełna uczuć i bardzo prawdziwa, z pozoru prosta i czytelna opowiastka, z której płynie krzepiąca i ważna wiadomość. Dzieci chętnie odpowiadały na niełatwe pytania chłopca i „odkrywały” razem z nim jak cudowne jest życie. Ta historia o dorastaniu, przemijaniu i poszukiwaniu sensu bardzo wszystkich zaciekawiła.

Na koniec lekcji bibliotecznej wykonaliśmy papierowych chłopców i dziewczynki, którzy „wpadli do biblioteki” po ciekawe książki. „Papierowi czytelnicy” opuścili nas razem z bardzo grzecznymi przedszkolakami, którzy otrzymali w prezencie książeczki od Biblioteki. Mamy nadzieję, że wrócą szybko po kolejne bajeczki dla dzieci.