• Aktualność Relacje
  •  
  •  

"Pocztówka z Niepołomic"

Klub Poszukiwaczy Historii Niepołomic

Gdyby zaginęły wszystkie biblioteki, wszystkie galerye, wszystkie źródła, z których przyszłość kiedyś czerpać będzie mogła znajomość naszych czasów,
a zachowały się trafem tylko ilustrowane karty pocztowe w tych czasach wydawane - wystarczyłyby one zupełnie do odtworzenia dziejów naszej
z końca
 XIX, a początków XX w. europejskiej cywilizacji. 

Adam Łada-Cybulski, profesor Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, 1910 r.

22 stycznia odbyło się pierwsze w 2020 r. spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic. Tym razem zaproponowaliśmy spotkanie nie tylko dla pasjonatów historii ale także dla kolekcjonerów pocztówek. Na spotkanie - „Pocztówka z Niepołomic” przybyło więcej osób niż się spodziewaliśmy. 

Rozpoczęliśmy od poznania historii kartki pocztowej, która jak się okazuje nie miała łatwego początku. W 1865 r. poczmistrz Berlina, Heinrich Stephan zaproponował wprowadzenie specjalnego kartonika dla otwartej korespondencji. Pomysł ten nie spodobał się wówczas dyrekcji Poczty Pruskiej, dopiero kiedy cztery lata później z podobną propozycją wystąpił Emanuel Hermann – profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego została ona zaakceptowana. W ten sposób poczta austrowęgierska  jako pierwsza wprowadziła kartę korespondencyjną, której jedna strona przeznaczona była na korespondencję, a druga miała znaczek i miejsce na adres. Mimo, że nowa usługa pocztowa budziła kontrowersje szybko zyskała popularność dzięki ułatwieniu przy wysyłaniu i dużo niższej cenie. W kolejnych latach kartkę pocztową wprowadzono również w innych krajach Europy i na świecie. 

W Polsce była różnie nazywana - odkrytka, korespondentka, listówka, bezkopertka, jawka, niezalepka. Wreszcie w listopadzie 1900 roku Henryk Sienkiewicz zgłosił w konkursie na odpowiednik francuskiego wyrażenia oznaczającego kartkę korespondencyjną nazwę – POCZTÓWKA, która przyjęła się od razu. 

W 1904 roku, pojawiła się pierwsza karta pocztowa, na której całą jedną stronę zajmowała ilustracja, a na drugiej miał się zmieścić adres i krótka korespondencja, i tak jest do dzisiaj. Pocztówki przedstawiały: krajobrazy, widoczki miejskie, modę, reprodukcje dzieł sztuki, postacie historyczne. W czasie środowego spotkania mieliśmy okazję podziwiać zbiory kolekcjonerów, m.in. założyciela Facebookowej strony „Pocztówka z Niepołomic”. Była też okazja do wymiany posiadanych kartek pocztowych, dzięki czemu zbiory regionalne niepołomickiej Biblioteki wzbogaciły się o kilka nowych pozycji. Dla niektórych uczestników, spotkanie stało się początkiem nowego hobby. 

Biblioteka Publiczna oraz Fundacja „Lepsze Niepołomice” zapraszają Niepołomiczan do udziału w spotkaniach Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic w każdą trzecią środę miesiąca. Jeśli macie Państwo ciekawe informacje dotyczące historii naszego miasta, pomysł na kolejne spotkania, hobby lub wiedzę, którą chcielibyście się podzielić z innymi prosimy o kontakt z nami: czytelnia@biblioteka-niepolomice.pl lub lepszeniepolomice@gmail.com.