• Aktualność
  •  
  •  

Relaks z mandalą

Zajęcia popołudniowe

Kolejne spotkanie w ramach „Podróży po dziecięcej literaturze”, które odbyło się 22 stycznia, poświęcone było relaksowi. Rozmawialiśmy z dziećmi o tym, jakie formy odpoczynku stosują na co dzień: jazda na rowerze, czytanie książek czy oglądanie telewizji, stały się najczęściej podawanymi propozycjami. 

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że można odpoczywać również tworząc mandale, czyli rysunek na planie koła. Mandale można też usypywać lub układać z ziaren czy szyszek, patyków w lesie, materiał jest dowolny. Kolorowanka relaksująca w formie mandali dla dzieci i dorosłych również pomaga tego typu aktywności, która wpływa na rozwijanie wyobraźni, polepsza koncentrację, wycisza czy działa relaksująco.

W drugiej części zajęć próbowaliśmy namalować swoją mandalę. Dwie ochotniczki zgodziły się na odrysowanie konturu swoich ciał a reszta grupy malowała wokół kolorowe, powtarzalne kropki. W dzieciach wyzwoliło się sporo kreatywności, niektórzy odłożyli pędzle i malowali palcami. Jednak najwięcej radości i zabawy sprawiło im mieszanie farb i uzyskiwanie nowych kolorów. Proces tworzenia stał się ciekawą formą odpoczynku i zabawy dla wszystkich uczestników zajęć.