• Aktualność
  •  
  •  

Uważność i spokój

Zajęcia biblioterapeutyczne

Grupa Niedźwiadków z przedszkola Entliczek w poniedziałkowy, słoneczny poranek uczestniczyła w zajęciach o spokoju i uważności.

Książka „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham-kiedy jest wiosna” Sama McBratney pomogła przyjrzeć zmieniającej się aurze za oknem. Mocniejsze słońce, ćwierkające ptaki czy ciepłe powietrze to nieliczne symptomy wiosny, a zarazem przestrzeń do ćwiczenia uważności. Rozmowa o tym, czym jest spokój i jak go czujemy okazała się bardzo trudna dla dzieci. Padło kilka odpowiedzi, że spokój to cisza bez płaczu młodszego rodzeństwa czy cisza jest wtedy, gdy słyszymy cykanie świerszczy. Dzieci lubią spokój. Próbowaliśmy zwrócić uwagę na oddech: wdech i wydech, to proste ćwiczenie pomaga uspokoić nasze emocje.

Przy stoliczkach Niedźwiadki szukały różnic na dwóch „takich samych” ilustracjach a technika składania papieru-origami pomogła nam zrobić biedronkę. Ćwiczenie uważności pomaga dzieciom złapać balans między pośpiechem dnia codziennego, oczekiwaniami innych a zwyczajnej potrzebie powolnego poznawania tego co nowe.