• Aktualność
  •  
  •  

Walentynki tuż, tuż…

Zajęcia popołudniowe

Już niedługo - 14 lutego Dzień Zakochanych. To czas, w którym okazujemy uczucie tym, których kochamy. Co prawda jest to święto dla nieco starszych, ale nie można zapominać o dzieciach, które również mają potrzebę miłości i chcą się nią dzielić z innymi. Tym bardziej, że Walentynki cieszą się coraz większą popularnością wśród najmłodszych. Maluchy z wielką radością wykonują laurki i wycinają papierowe serca, bo każdy człowiek lubi czuć się kochanym i docenianym. Wprowadziliśmy zatem walentynkowy klimat do naszych „Podróży po dziecięcej literaturze”. Rozmawialiśmy o historii tego święta, o Św. Walentym, o tradycji podarunku i listu walentynkowego, o tym od kiedy obchodzimy to święto w Polsce. Dzieci opowiadały o miłości, o tym, kogo kochają, jak postępuje się wobec tych, których się kocha. 

Podczas zajęć, czytaliśmy wybrane fragmenty z książki Grzegorza Kasdepke ,,Co to znaczy…”. Książka składa się z 101 zabawnych historyjek, które pozwalają zrozumieć dzieciom znaczenie niektórych powiedzeń. Ze względu na temat Walentynek omówiliśmy - „Czuć do kogoś miętę”, „Robić do kogoś maślane oczy” i „Wpaść komuś w oko”. Komiczne wytłumaczenie tych zwrotów, powodowało u dzieci rozbawienie i jak się okazało dzieci nie słyszały ich wcześniej.

Następnie każde dziecko przystąpiło do wykonania pracy plastycznej, oczywiście serduszka, nie mogło być inaczej. Tak ćwiczyliśmy małe rączki odrysowując, wycinając, robiąc harmonijkowe serce, które stanęło na małym stojaku z wykałaczki i korka. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki upominek, oczywiście w kształcie serca. Tym miłym walentynkowym akcentem, który wywołał u wszystkich serdeczny uśmiech na twarzy, zakończyliśmy środowe spotkanie z 5-6 latkami.