• Aktualność
  •  
  •  

Złość a stare gazety

Zajęcia biblioterapeutyczne

Galeria Książki dla Młodych ruszyła z nowym rokiem 2020. Dnia 2 stycznia odbyły się kolejne zajęcia z biblioterapii dla przedszkola Entliczek. Tym razem pracowaliśmy nad złością, emocją, która zarówno dorosłym jak i dzieciom przynosi często dużo utrapienie.

Bajka „Na naszym podwórku” (edukacja.edux.pl) wprowadziła dzieci w świat złości: „Na wiejskie podwórko wkradła się złość…Szeptała zwierzątkom niemiłe słówka, namawiała do kłótni…zapanował bałagan i hałas”. Przeczytaliśmy wiersz Doroty Gellner „Zły humorek”, który także ukazał przedszkolakom, czym jest złość. Wspólna rozmowa o radzeniu sobie ze złością przerodziła się w zestaw praktycznych ćwiczeń. Grupa „Niedźwiadków” rzucała poduchami w podłogę, darła stare gazety czy kopała poduchy, tak by w newralgicznych sytuacjach sięgnąć po zestaw praktycznych rozwiązań. Mówiliśmy też o przytulaniu się, rozmowie z rodzicami i kolegami a nawet chowaniu złości do pudełka, jako dobrych narzędziach.

Pod koniec zajęć dzieci wykonały rysunki, na których umieściły sytuacje stresogenne i wrażliwe, powodujące złość. Wyrywanie sobie zabawek, zazdrość w zabawie o kolegę, nie dostanie upragnionej rzeczy to główne tematy, które zagościły na rysunkach z dziecięcej wyobraźni.