• Aktualność
  •  
  •  

Akcja "Żonkile"

Ponieważ 19 kwietnia minie 78 lat od powstania w getcie warszawskim, a my po raz kolejny dołączamy się do akcji Żonkile, dzisiaj krótka informacja na ten temat i oczywiście propozycje literackie, które nawiązują do tak ważnych wydarzeń jak wojna.

W Polsce wzrasta liczba książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, poruszających temat Holokaustu. Większość z nich powstała stosunkowo niedawno, a duża część została wydana przez Wydawnictwo Literatura w ramach serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Zaskakujące ale i budujące jest to, że pisane są nie przez bezpośrednich światków tych wydarzeń, lecz przez przedstawicieli drugiego, trzeciego pokolenia autorów urodzonych po wojnie.

Jeśli zastanawiacie się czy warto sięgać po takie książki, odpowiemy tak, ponieważ uczą one historii, człowieczeństwa i odwagi. Książki te choć mówią o rzeczach trudnych, są napisane w sposób mądry, jasny i zrozumiały dla dzieci, z poszanowaniem ich gotowości emocjonalnej.

Zapraszamy.
 


Dzień dobry, w poniedziałek - 19 kwietnia nasza biblioteka ponownie weźmie udział w akcji Żonkile. 

Akcja Żonkile to inicjatywa społeczno-edukacyjna, która ma na celu upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 roku.  Zachęcamy do wzięcia udziału w obchodach online, a jednocześnie odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z literaturą proponowaną w związku z tymi historycznymi wydarzeniami i przypięcia papierowego żonkila - symbolu tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach i bohaterach.

Przede mną stoją książki, książki które warto przeczytać, żeby nie zapomnieć. Mówiące o ważnych ludziach i ważnych wydarzeniach, takich jak wojna. To historie dzieci osadzone w wojennej rzeczywistości. Mądre, ponadczasowe, opowiadające o sprawach ważnych kiedyś i dziś. Napisane z poszanowaniem gotowości emocjonalnej młodych czytelników. Mówią o rzeczach trudnych jasno i zrozumiale. Poruszają emocjonalnie nie budząc lęku. Bez moralizowania za to jasno i klarownie opisują czasy, i bohaterów którym należy się pamięć. 

Ponieważ tak jak rok temu, okoliczności pandemiczne ograniczają nasze możliwości będziemy działać w internecie. Gorąco zachęcamy zatem do śledzenia naszej strony na  Facebooku, gdzie 19 kwietnia od rana będą pojawiały się opowiadania, filmy, materiały dla dzieci, młodzieży i dorosłych przygotowane specjalnie na tę okazję przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 

Będą to wyjątkowe premiery literackie i filmowe dla każdej grupy wiekowej. 

Wszystkie wydarzenia będą dostępne online. 

Uczcijcie z nami 78 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłączcie się do akcji, korzystając z udostępnianych materiałów, przypnijcie żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć  i oglądajcie wydarzenia.

Dziękuję za uwagę. Do zobaczenia.