poniedziałek, 21 czerwca 2021 r.
Domki dla owadów – to czwarty warsztat z cyklu „Nie marnuję – redukuję”.
Jeszcze kilkanaście lat temu, owady pożyteczne znajdowały schronienie w słomianych dachach, piwnicach, strychach, stogach siana czy też w zakamarkach między cegłami lub belkami. Obecnie nasze betonowe budynki w znacznym stopniu ograniczają im funkcjonowanie. Owady nie mają naturalnego miejsca do rozmnażania, schronienia czy też przezimowania, z tego powodu wiele z nich ginie. Problemem współczesnych zabudowań jest wyniszczanie naturalnej bioróżnorodności. Żeby temu przeciwdziałać musimy tworzyć przyjazne schronienia wokół swoich domów. Temu poświęcone były warsztaty „Domki dla owadów, które odbyły się w Laboratorium Aktywności Społecznej.
Prowadzący zajęcia opowiedzieli w jakich miejscach żyją różne gatunki owadów oraz jakie negatywne skutki niesie ich zmniejszająca się ilość w środowisku. Po części teoretycznej przyszła pora na zajęcia z majsterkowania. Za pomocą młotków, gwoździ i innych narzędzi, wykorzystując przy tym naturalne materiały, m.in. szyszki, suche liście, wiklinę, trzcinę, nawiercone kawałki drewna oraz zużytą cegłę, uczestnicy samodzielnie wybudowali i ozdobili wielofunkcyjne domki dla owadów. W efekcie połączenie teorii z praktyką przyczyniło się do powstania pięknych, bezpiecznych „hoteli” dla owadów.
To była wspaniała lekcja przyrody dla każdego. Dzięki takim domkom możemy zobaczyć jak zachowują się owady, jak również pomagamy zapylaczom i innym pożytecznych zwierzętom przetrwać w miejskim środowisku.
Zapraszamy na ostatnie zajęcia z tego cyklu: Domowe kompostowniki, które odbędą się 25 czerwca. Obowiązują zapisy.