• Aktualność
  •  
  •  

Domowe kompostowniki

Nie marnuję - redukuję!

25 czerwca spotkaliśmy się na kolejnych warsztatach w ramach projektu „Nie marnuję – redukuję!”. Tym razem tematem zajęć były „Domowe kompostowniki”. Było to ostatnie spotkanie w ramach naszego projektu w klimatach zero – waste. 

Na warsztatach dowiedzieliśmy się podstawowych zagadnień w ramach tworzenia przydomowych kompostowników. Przede wszystkim poznaliśmy rodzaje tych konstrukcji, odpowiedniego usytuowania i dbania o odpowiednią wilgotność i napowietrzenie kompostu. Przy tworzeniu kompostownika ważnym okazało się częste mieszanie odpadków, wspomaganie procesu kompostowania poprzez odpowiednie warunki oraz jakie zwierzęta i mikroorganizmy je zasiedlają. 

Kompost wyprodukowany z resztek jedzenia, ściętej trawy, chwastów, tektury i innych odpadów organicznych może nam posłużyć do naszych ogrodów. Ziemia pod kwiatki, krzewy, warzywa, jak i jako nawóz na trawniki. Zachęcamy do spróbowania w przydomowych ogródkach.

Organizatorem projektu jest Biblioteka Publiczna w Niepołomicach im. Tadeusza Biernata oraz Laboratorium Aktywności Społecznej. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN.