• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Gdzie spotkacie Jednorożce

„Podróże po dziecięcej literaturze”

Szczypta magii i wyjątkowa baśniowa aura towarzyszyły 7-9 latkom na kolejnym spotkaniu z cyklu „Podróże po dziecięcej literaturze”.

Kroczyliśmy ostrożnie i uważnie zarówno po świecie literatury jak i sztuki, aby spotkać niezwykłe stworzenia, które od wieków fascynowały człowieka – Jednorożce. Piękne konie z czarodziejskimi rogami na głowach, czasem ze skrzydłami, stały się również ulubieńcami dzieci. Badając ich historię, mogliśmy prześledzić jak bardzo zmieniał się ich wizerunek oraz symbolika na przestrzeni różnych epok.

Dowiedzieliśmy się komu pozwalały się do siebie zbliżyć te płochliwe stworzenia, jaką moc miał skrywać w sobie róg jednorożca, oraz dlaczego jego łzy były tak cenne. Próbowaliśmy także rozwiązać zagadkę, czy przechowywany w skarbcu wawelskim róg, to rzeczywiście legendarny róg jednorożca i co wspólnego z jednorożcami miały narwale? 

Nasze czwartkowe spotkanie było również artystycznym wyzwaniem. W ruch poszły farby, kleje oraz  brokat, którymi dzieci ozdobiły wycięte z kartonu jednorożce. Każdy z nich zyskał też uplecioną z kolorowych sznurków grzywę. Taka ozdoba z pewnością wprowadzi troszkę magii do naszego domu i pozwoli poczuć się jak w bajce!