• Aktualność
  •  
  •  

Klub Poszukiwaczy Historii Niepołomic

Wspomnienia o Andrzeju Klimie

Grudniowe spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic było spotkaniem wyjątkowym. Zadedykowaliśmy je śp. Andrzejowi Klimie. 14 grudnia minął rok odkąd nie ma Go wśród nas. 

Odchodząc pozostawił pustkę w sercach i myślach każdego kto Go znał. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale na pewno są ludzie, których nie da się zapomnieć. Takim człowiekiem był właśnie pan Andrzej. Wszyscy mamy związane z Nim wspomnienia, zapewne każdy inne, mniej lub bardziej osobiste. Każdy, kto kiedykolwiek spotkał Go na swojej drodze zapamiętał Andrzeja Klimę jako osobę niezwykle pogodną, serdeczną, energiczną, życzliwą i zawsze chętnie ofiarującą swoją pomoc. Spotkanie Klubu było właśnie okazją do podzielenia się tymi wspomnieniami. Jest taka piękna myśl: „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…” Pamięć o panu Andrzeju jest wciąż żywa i wiem na pewno, że w naszych sercach i wspomnieniach pozostanie na zawsze. 

Początek spotkania rozpoczęliśmy prezentacją fotografii przedstawiających Andrzeja Klimę w różnych okresach życia od dzieciństwa aż po czasy współczesne. Zdjęcia te częściowo są w zbiorach biblioteki, a część z nich otrzymaliśmy od p. Juliana Ślusarczyka. Te, które posiadamy przekazał nam właśnie pan Andrzej przy okazji wystawy o rodzinie Ślusarczyków, zorganizowanej w 2014 r. Jego pomoc przy tworzeniu tej wystawy była nieoceniona. 

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć najbliższych Andrzeja Klimy, Jego dzieci  Doroty, Justyny, Krzysztofa i Maćka, którzy  z ogromnym wzruszeniem opowiadali o tym jakim był ojcem i dziadkiem. Wspomnieniami podzielili się również koledzy pana Andrzeja z lat szkolnych oraz znajomi i przyjaciele, z którymi jak wynikało z opowieści zawsze miał dobry kontakt. Był człowiekiem czynu, zawsze chętnie angażował się w działania na rzecz naszego miasta. W liście od dzieci napisanym specjalnie na mszę pogrzebową możemy przeczytać m.in.: „Kiedy jeszcze nikomu się nie śniło śp. Andrzej  - swoją pracą wdrażał w życie idee społeczeństwa obywatelskiego. (…) Angażował się w pracę różnych organizacji: PTG „Sokół”, Koło Przyjaciół Harcerstwa działające przy niepołomickim Szczepie „Puszcza”, działał w Solidarności i Komitecie Obywatelskim. Ostatnio Jego wielką pasją stały się działania w Stowarzyszeniu Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii w barwach 5 Dywizjonu Artylerii Konnej. Jeszcze we wrześniu tego roku (2020) spędził kilka dni pod namiotami, wędrując śladem żołnierzy kampanii wrześniowej. „Bóg Honor i Ojczyzna” to wartości, którymi kierował się na co dzień i które starał się przekazywać młodszemu pokoleniu”. Szczególne podziękowania kierujemy do kawalerzystów, którzy przybyli na nasze spotkanie i uczcili pamięć chorążego Andrzeja Klimy poprzez osobiste wspomnienia, a także przygotowaną specjalnie na tę okoliczność prezentację przedstawiającą jego działalność w szwadronie, ale znalazły się tam również fotografie z pierwszych niepołomickich pieszych pielgrzymek na Jasną Górę oraz wyjazdów  „braci sokolej” do Lwowa i Ojca Świętego Jana Pawła II. Jako rodzic harcerzy i członek KPH angażował się w prace na rzecz środowiska harcerskiego. Obecność harcerzy na spotkaniu świadczy o szacunku jakim Go darzyli.  

Ojciec, wujek, przyjaciel ale też  czynny uczestnik spotkań Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic, na których zawsze chętnie dzielił się swoją wiedzą. „Lubił poczytać ciekawą książkę i posłuchać dobrej muzyki, sam też śpiewał w chórze. Nie był obojętny na potrzeby innych, często odwiedzał ludzi starszych i chorych, wspierając ich dobrym słowem i modlitwą.” Nie było rzeczy, której nie dałoby się nie zrobić, ani problemu nie do rozwiązania. Zawsze starał się znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Pielęgnował nie tylko wartości patriotyczne, ale też tradycje i zwyczaje niepołomickie, m. in. chodzenie po Szczodrokach, po Cyganach i kolędowanie z szopką.  Jak już wcześniej zostało wspomniane, lubił śpiewać, dlatego spotkanie zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem. Wszyscy razem zaśpiewaliśmy ulubione kolędy Andrzeja Klimy, jednocześnie życząc sobie nawzajem  zdrowych, spokojnych, rodzinnych Świąt i samych pogodnych dni w nadchodzącym Nowym Roku.