• Aktualność
  •  
  •  

Literacke podróże, małe i duże

„Uczucia Alicji czyli jak lepiej poznać siebie”

Ach te emocje! Ach te uczucia! Bywa z nimi niezłe zamieszanie. Chcielibyśmy je okiełznać, ale często to one rządzą nami. Kto by pomyślał, że  to jak się czujemy, jaki mamy nastrój to kombinacja tak wielu przeróżnych czynników! Nic więc dziwnego, że tak trudno nam często zrozumieć nie tylko zachowania innych, ale i własne.

O uczuciach i emocjach od nieco innej strony, a właściwie od „wielu stron” dowiecie się z najnowszej książki o przygodach Alicji pt. „Uczucia Alicji czyli jak lepiej poznać siebie” autorstwa Ewy Woydyłło i Marii Mazurek. Tym razem to babcia Alicji zmierzy się z całym mnóstwem pytań tej rezolutnej dziewczynki. Nie zawaha się użyć wielu intrygujących pojęć z takich dziedzin jak biologia, psychologia, neurologia czy nawet genetyka. To będzie naprawdę fascynująca podróż! 

O niezwykłych przygodach Alicji przeczytacie również w poprzednich częściach tej bestsellerowej serii  od wydawnictwa MANDO:
„Sen Alicji czyli jak działa mózg” Jerzy Vetulani, Maria Mazurek oraz
„Alicja w krainie przyszłości czyli jak działa sztuczna inteligencja” Ryszard Tadeusiewicz, Maria Mazurek.
Cała bestsellerowa seria została świetnie zilustrowana przez Marcina Wierzchowskiego. 

Książki polecane do wspólnego czytania nawet już z ciekawskimi sześciolatkami.
 


SMUTEK – o nie! Odpada!
RADOŚĆ – Zdecydowanie tak! Biorę!
BÓL – o nie ma mowy!
ZŁOŚĆ – też nie!
SPOKÓJ – a to też mi się przyda…..

No tak, macie racje….tak nie można. Niektórych uczuć, emocji czy po prostu tego co nieprzyjemne najchętniej byśmy się raz na zawsze pozbyli. Dzieje się tak dlatego , że bardzo często nie rozumiemy samych siebie, nie wiemy dlaczego zachowujemy się tak czy inaczej. Nawet my dorośli. Potrafimy skakać z radości, a w chwilę później zmieniamy się w gradową chmurę. O co w tym wszystkim chodzi?! I tu z pomocą przychodzą nam Ewa Woydyłło i Maria Mazurek w najnowszej książce o przygodach Alicji pt. „Uczucia Alicji czyli jak lepiej poznać siebie”.  
Jeśli jeszcze nie znacie Alicji to zdradzę Wam, że to dziewczynka bardzo do Was podobna. Tak jak Wy lubi się śmiać, bawić z przyjaciółmi, ale też tak jak i Wy, tupie nogami ze złości, czasem nie może dogadać się z innymi, czuje się smutna czy samotna. Na szczęście Alicja to  mądra i niezwykle ciekawska osóbka.  Wie, że kluczem do szczęścia jest poznanie siebie. Przewodnikiem dziewczynki po tym skomplikowanym ale i niezwykle fascynującym świecie uczuć, emocji i nie tylko, będzie jej babcia – Ewa.  Jeśli też skusicie się by wyruszyć w tę podróż,  to będziecie się poruszali na granicy psychologii, biologii, neurologii a nawet genetyki! Natkniecie się na różne mniej i bardziej skomplikowane pojęcia takie jak: układ nerwowy, zmysły, nastroje, receptory, introwertycy i ekstrawertycy, osobowości i temperamenty, inteligencja i jej rodzaje, geny, nasze środowisko i  nowe technologie, i wreszcie nasze centrum dowodzenia, czyli mózg. Można się pogubić w tym całym labiryncie pojęć. Ale bez obaw, babcia Ewa jak nikt inny potrafi ze sobą połączyć te wszystkie elementy niczym puzzle i w sposób niezwykle ciekawy oraz bardzo przystępny wytłumaczyć  w jakim stopniu i co jest odpowiedzialne za to co czujemy, myślimy, jak reagujemy na różne sytuacje, jak się komunikujemy z innymi czy po prostu jacy jesteśmy. I czy w tym wszystkim nasz głównodowodzący, czyli mózg pozostawi nam w ogóle pole do manewru? Pomocą w zrozumieniu tego wszystkiego będą również świetne ilustracje Marcina Wierzchowskiego, opatrzone zabawnymi tekstami. 

Jeśli tak jak ja czujecie się trochę zagubieni i niepewni w świecie swoich przeżyć, to polecam Wam odbyć taką podróż w głąb siebie z Alicją. Najlepiej zabierzcie ze sobą również rodziców, dziadków czy starsze rodzeństwo i wy także się przekonajcie, że to wszystko co odczuwamy jest nam potrzebne, a co równie ważne, nie należy w sobie chować negatywnych odczuć i przeżyć, bo mogą urosnąć do naprawdę wielkich rozmiarów. Naukę radzenia sobie z nimi warto więc rozpocząć będąc jeszcze dzieckiem, aby potem być szczęśliwym dorosłym. Jeśli chcecie poznać jeszcze więcej sekretów naszego mózgu, to sięgnijcie po „Sen Alicji czyli jak działa mózg”, jedyną książkę dla dzieci napisaną przez profesora Jerzego Vetulaniego. Natomiast o tym jak poruszać się w świecie botów, robotów i algorytmów dowiecie się od profesora Ryszarda Tadeusiewicza z książki „Alicja w krainie przyszłości czyli jak działa sztuczna inteligencja”. 

Mam nadzieję, że książki o przygodach Alicji pozwolą Wam lepiej zrozumieć nie tylko siebie, ale również otaczający Was świat i zainspirują do odkrywania kolejnych tajemnic  naszego wewnętrznego mikrokosmosu. Pozostało jeszcze wiele do odkrycia!

Do zobaczenia!

Ale w RADOŚCI jest mi chyba najbardziej do twarzy  …..Prawda?