środa, 20 stycznia 2021 r.
Któż z nas nie marzy o tym, aby pooddychać czytym powietrzem, spoglądać na błękitne niebo, wylegując się na cudownie ukwieconej łące? Aby korzystać z tych dobrodziejstw natury i cieszyć się jej pięknem, oraz własnym zdrowiem musimy o to wspólnie zadbać. O tym , jak ważne jest kształtowanie już od najmłodszych lat odpowiednich postaw proekologicznych, mądrych zachowań i zdrowych nawyków, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. A jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Z pomocą przychodzą nam książki, mądre, kolorowe, a nawet zabawne. Wśród naszych bibliotecznych nowości poruszających te ważne zagadnienia, chcemy Wam szczególnie polecić:
„W Robaczkowie” Katarzyny Biegańskiej
„Gdzieś daleko bajka eko” Izabeli Skorupki
„Fred psi ekopatrol” Barbary Kosmowskiej
„Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu” Marc’a ter Horst’a
Ziemia to nasz dom, za który jesteśmy odpowiedzialni wszyscy. Jeden wyrzucony papierek to nie tylko jeden papierek, ale aż jeden. Wystarczy nawet drobny gest, mała zmiana, a dla naszej planety to na prawdę wiele. Gotowi na zmiany?!
Witam serdecznie, bardzo się cieszę, że skusiliście się na obejrzenie dzisiejszego filmiku, a to dlatego, że książki, które Wam zaprezentuję, poruszają bardzo ważny temat, dbania o nasze środowisko. Jak się za chwilkę przekonacie, o problemach z jakimi musi się zmierzyć nasza planeta można pisać niezwykle ciekawie, kolorowo, a nawet z humorem. Sami przyznajcie, że to co tutaj widzicie wygląda zachęcajaco
Na początek coś, co zachwyci naszych najmłodszych czytelników. Piękna, jak widzicie całkiem sporego formatu propozycja od wydawnictwa Dwukropek „W Robaczkowie” Katarzyny Biegańskiej. Przenosimy się w niej na cudowną, tonąca w kolorach dzięki ilustratorce Monice Suskiej łąkę, zamieszkiwaną przez różne małe stworzonka, czyli nasze tytułowe robaczki, na dodatek przedszkolaki. Panuje wśród nich niemałe poruszenie, otóż zbliża się wyjątkowe wydarzenie - święto łąki, a ma je uświetnić przedstawienie. W tym celu nasza owadzia gromadka wyrusza na poszukiwania skarbów łąki. Jednak jak sami się przekonacie spotkają na swojej drodze niemiłe niespodzianki, które aż wstyd się przyznać, ale często pozostawiamy my ludzie, stwarzając zagrożenie dla zwierząt i całej przyrody.
Ale przyroda to również każdy z nas, jeśli nie będziemy o nią dbali, nie będziemy rozsądnie korzystali z jej darów, to prędzej czy później obróci się to przeciwko nam. Tak jak to było, w pewnej krainie, Zielencji, która to za sprawą poczynań królewny Brajki, zmieniła się w Niezielencję. Przeczytacie o tym w kolejnej książce od wydawnictwa Dwukropek „Gdzieś daleko, bajka Eko” Izabeli Skorupki, a barwnie zilustrowanej przez Anne Gensler. Niegdyś piękna kraina, teraz tonie w śmieciach, brak tu lasów, czystych jezior i rzek, nawet niebo jest jakieś takie nie niebieskie. Za to w ich miejsce pojawiły się fabryki i laboratoria, w których nieznająca umiaru królewna Brajka spełnia swoje zachcianki. Aż pewnego dnia miarka się przebrała, a to za sprawą zwykłej, najzwyczajniejszej marchewki, którą chciał zjeść Król. Ale takiej w krainie Niezielencji nie uświadczysz. I kto by pomyślał, że tak marchewka może być impulsem do zmian. Na jaki pomysł wpadł Król? Zdradzę Wam tylko, że jak to w bajkach bywa, będzie turniej, a walka toczy się o najwyższą stawkę.
Gdyby o takim turnieju usłyszał pewien pies, to z pewnością nie odpuściłby takiej okazji. Fred, bo tak ma na imię ów psiak, to bohater książki Barbary Kosmowskiej pt. „Fred psi ekopatrol”, od wydawnictwa Literatura. To pełna humoru opowieść psa, z troszkę większą ilością tekstu. Ale Fred to nie jakiś zwyczajny pies. Skoro jest wyjątkowy to może pomyślicie, że to pies ratownik, przewodnik, a może gwiazda filmowa? Otóż nie, Fred marzy o tym, by zostać psem ekologiem, ma jak sam twierdzi ważną misję do spełnienia – ratować naszą planetę, którą my ludzie przez swoje niemądre działania sukcesywnie wyniszczamy. W książce poznacie jego zabawne perypetie, i jego psie sposoby dbania o środowisko, bo Fred ma dobre chęci ale nie zawsze wybiera odpowiednie rozwiązania. Ale przymknijmy na to oko, w końcu czyni to wszystko ze szlachetnych pobudek. Opowieści psa-ekologa z pewnością rozbawią wielu z was, i tak jak dwie wcześniejsze pozycje będą świetnym wstępem do rozmowy na nie wcale błahe tematy związane z ochroną środowiska. Bo książki poruszają wiele problemów jak choćby nielegalne wysypiska śmieci, nadmiar plastiku, potrzebę recyklingu, segregacji odpadów, oszczędzania wody. Wszystko to, podane w piękny, barwny i przede wszystkim ciekawy sposób, pozwoli wprowadzić te najważniejsze ekologiczne zasady, dobre i mądre nawyki nawet maluchom.
Na koniec książka dedykowana młodzieży oraz dorosłycm, którzy niestety sami często nie do końca zdaja sobie sprawę z tego, jak w walce o środowisko, ważne jest zachowanie każdego z nas. A mowa o „Palmach na biegunie północnym” Marc’a ter Horst’a od wydawnictwa NK. Sięgniecie w niej do naprawdę zamierzchłych czasów, krok po kroku będziecie mogli prześledzić powstanie naszej planety, kształtowanie się atmosfery, rozwój technologiczny aż do dziś. To co wydaje nam się tylko cząstką czasu teraz zobaczymy jako niezwykle ciekawy proces, w którym wszystko jest ze sobą powiązane, a zachodzące ciągle zmiany są efektem wielu czynników, na które ogromny wpływ ma również człowiek. Znajdziecie tu mnóstwo ciekawostek, faktów naukowych, odpowiedzi na pytania, o których zadaniu nawet nigdy byśmy nie pomyśleli. Bardzo, bardzo polecam! I zapraszam do biblioteki.