środa, 17 marca 2021 r.
Dawno, dawno temu…
wszyscy wiedzą, że tak zaczynają się baśnie a one mają w sobie tajemniczą moc, ponieważ większość z nich niesie ze sobą coś więcej. Ukryte przesłanie, w które warto się wsłuchać.
Dlatego dzisiaj chcemy przedstawić Wam:
„Baśnie, których nie czytano dziewczynkom” - M. Sayalero i „Mądrą Wasylisę i inne baśnie o odważnych, młodych kobietach”-K. Forsyth.
Jak wskazują już same tytuły baśnie te są wyjątkowe, ponieważ ich bohaterkami są niezwykłe kobiety i to nie dzięki urodzie, czy królewskiemu pochodzeniu, ale ze względu na swoją mądrość, spryt, niespotykaną odwagę i dobre serce, które stanowi ich prawdziwe piękno. Książki te zachwycają nie tylko treścią, ale i pięknymi ilustracjami i wyjątkową grafiką.
Baśnie są niezwykle ważne dla dzieci, rozdzielają dobro od zła. Mogą pomóc dziecku uporać się z pewnymi sprawami, lękami, emocjami, zrozumieć rzeczywistość lub zachęcić do rozmowy na konkretny temat.
Sięgnijcie po baśnie i odkryjcie ich piękno i wartość.
Witam serdecznie.
Ponieważ niedawno obchodziliśmy Dzień Kobiet do recenzji wybrałam te dwie szczególne pozycje literackie. Baśnie, bo do nich będę dziś zachęcać, to gatunek ukształtowany w kulturze ludowej i należący do najstarszych w historii. Współcześni psychologowie twierdzą, że znajomość bajek w klasycznej postaci, jest bardzo ważna dla pełnego rozwoju osobowości dziecka. I z tym większość z nas, wychowanych na baśniach zapewne się zgodzi.
Dlaczego uważam te dwie książki za szczególne? Otóż nie da się ukryć, że przeważającą większość bohaterów w baśniach stanowili mężczyźni. Jednak na przestrzeni lat powstało, także wiele pięknych historii, w których wartość kobiety stanowiła ich inteligencja i bystrość umysłu, a nie uroda.
Księżniczki z „Baśni, których nie czytano dziewczynkom” nie wychodzą za mąż, dopóki same tego nie zechcą. Tutaj kobiety zarządzają majątkami, wykazują się odwagą, sprytem, są głowami rodzin i traktowane są na równi z mężczyznami. Bo są równie mądre. To zbiór 15 wyjątkowych historii z całego świata, napisanych wiele dziesiątek lat temu. Wywodzą się one z tradycji hiszpańskiej, rosyjskiej, niemieckiej, francuskiej, brytyjskiej, ormiańskiej, egipskiej, chińskiej, arabskiej i południowoafrykańskiej. Nadal zachwycają aktualnością ludzkich pragnień i mądrością występujących w nich postaci. Wybrała je i przygotowała Myriam Sayalero. A autorem oryginalnych ilustracji jest polski ilustrator Mikołaj Rejs.
Druga książka to „Mądra Wasylisa” - baśnie o odważnych, młodych kobietach”. Opowiedziane na nowo przez Kate Forsyth. To 7 mało znanych w Polsce baśni i choć niektóre z nich zawierają elementy niemal drastyczne zawsze wychodzą od wyraźnie złych bohaterów, których oczywiście szybko spotyka zasłużona kara. Może przez to przypominają trochę Baśnie Braci Grimm, jednak są dużo bardziej współczesne, a przede wszystkim stawiają na kobiecą siłę, niezależność i odwagę. Spokojnie możemy je czytać dzieciom powyżej 8 roku życia, bo to historie o ciekawości i przygodzie, o tym jak stać się silną, odważną, dobrą i wierzyć, że świat można zmienić na lepszy, niekoniecznie czekając w wieży na ratunek księcia.
Baśnie należą do grona opowieści, które towarzyszyły człowiekowi od początków jego istnienia. Przechodziły one liczne reinkarnacje, by ostatecznie stać się nieodzowną częścią literatury dla dzieci. Zawarte w nich informacje tłumaczą dzieciom rzeczywistość i otaczający ich świat. Wyjaśniają co jest dobre a co złe.
Mam nadzieję, że historie tych odważnych, młodych kobiet z dawnych opowieści, sprawią, że na nowo odkryjecie piękno i wartość baśni.
Dziękuję i do zobaczenia.