• Aktualność
  •  
  •  

„Podróże po dziecięcej literaturze”

Święta, święta.....

Święta tuż, tuż! Nasze czwartkowe „Podróże po literaturze” zdecydowanie w klimat Świąt się wpisywały. Mogliśmy się podzielić naszymi zwyczajami świątecznymi, wspomnieniami oraz poznać zwyczaje z bliższych i dalszych zakątków świata.

Ludzie na całym  świecie spędzają ten czas bardzo różnie, a mogłoby nam się wydawać, że czasem nawet nieco dziwacznie, ale jedno jest pewne – wyjątkowo. Któż z nas nie nasłuchuje dźwięku dzwoneczków, nie czeka na wspólne ubierane choinki i pieczenie świątecznych pierniczków? Niektórzy czekają na przyjście Mikołaja, inni Gwiazdora, Dzieciątka Jezus czy Aniołka, który podrzuci jakieś upominki pod choinkę, a może do buta? Może nawet uda nam się zamienić parę słów z naszymi zwierzakami? Wspólne kolędowanie, puste nakrycie przy wigilijnym stole, sianko pod obrusem, 12 wigilijnych potraw, łuska karpia schowana w portfelu, to tylko niektóre doskonale nam znane zwyczaje, ale wyprawa na rolkach na Pasterkę(Wenezuela) czy Święto Rzodkiewek (Hiszpania) brzmi już troszkę dziwacznie.

Zgodnie z naszym zwyczajem, 24 grudnia będziemy wypatrywali na niebie pierwszej gwiazdki, aby zasiąść do wigilijnego stołu. Taka wyjątkowa gwiazda miała się ukazać ponad 2000 lat temu, związując światu narodzenie Dzieciątka Jezus. Jak to się stało, że była tak długo widoczna, skąd się wzięła i dlaczego jej światło było tak jasne? Naukowcy i astrologowie próbują rozwikłać tą tajemnicę. Pomimo wielu naukowych spekulacji, o których mogliśmy porozmawiać, wydaje się, że żadna z tych teorii nie odbierze wyjątkowości temu cudownemu wydarzeniu, a Świętom ich „Magii”.

Czy wiecie, że przy użyciu kleju, nożyczek i zaledwie z kilku papierowych torebek, możecie sami stworzyć piękną, świąteczna gwiazdę? Nasi 7-9 latkowie poradzili sobie z tym doskonale!