• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Polubić „Skrzydlatą mysz”

Zajęcia popołudniowe dla 7-9 latków.

28 października odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Podróże po dziecięcej literaturze” dla dzieci 7-9 letnich. Tym razem zgłębialiśmy wspólnie nocne życie zwierząt, które obdarzone przez Matkę Naturę specjalnymi darami jak np. doskonały węch, wzrok czy słuch, potrafią doskonale funkcjonować w tej często dla nas troszkę przerażającej rzeczywistości. Sowy, jeże, dziki, popielice czy borsuki to tylko jedne z wielu, które pod osłoną nocy polują, jedzą czy nawet koncertują jak np. słowiki.

My natomiast postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej zwierzęciu, które często króluje w listopadowych dekoracjach, przebraniach halloweenowych i strrrrasznych opowieściach. A mowa o nietoperzach, które nazywane strasznymi, przerażającymi i upiornymi, często cieszą się złą sławą. Najpierw rozmawialiśmy o powstałych mitach na ich temat, a także przywołaliśmy postacie dla których były inspiracją jak Batman, różnego rodzaju wampiry i  wampirki, te groźne i te zabawne. Odbyliśmy nawet podróż na zamek Bran w Transylwanii, aby rozwikłać zagadkę hrabiego Draculi.

Wspólnie odczarowywaliśmy te niezwykłe stworzenia i rozwialiśmy wszelkie wątpliwości. Czy to prawda, że wplątują się we włosy albo wysysają krew? Dlaczego śpią z głową w dół? Czy łatwo je zauważyć i jak się zachować gdy wpadną do naszego mieszkania? Dlaczego guano nietoperzy było cenne? Zainteresowanie dzieci wzbudziła zdolność nietoperzy do echolokacji, czyli orientacji w terenie i rozpoznawania przeszkód dzięki akustyce. Umiejętność ta doskonale zastępuje im wzrok, choć wcale nie jest prawdą, że są ślepe.

Te i wiele innych informacji posłużyło dzieciom do stworzenia wyjątkowego, przestrzennego plakatu. Jego rewers wypełniliśmy mnóstwem ciekawostek, natomiast na awersie - na czarnym kartonie -  powstały „tapowane” gąbkami i farbą księżyce. Na ich tle „fruwały” wycięte z kartonu nietoperze w wersji 3D.

Dzisiejsze zajęcia przepędziły chyba wszelkie strachy i przekonały każdego, jak pożytecznymi i potrzebnymi są zwierzętami. Jeśli pokochaliście te niezwykłe latające ssaki, to nie zapomnijcie o Międzynarodowej Nocy Nietoperzy, którą obchodzimy w ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia.

Spotkanie było jak zwykle okazją do świetnej nauki przez zabawę!  Na kolejne w grupie 7-9 lat zapraszamy 18 listopada!