• Aktualność
  •  
  •  

Przysmaki z rabatki

Warsztaty w ramach projektu "Nie marnuję - redukuję!"

Przysmaki z rabatki – to kolejny warsztat z cyklu „Nie marnuję – redukuję” zorganizowany przez bibliotekę publiczną w Niepołomicach.

Współczesne społeczeństwa wyrzucają masowo jedzenie, zarówno w formie produktów spożywczych, jak i przygotowanych z nich potraw. Tymczasem wiele „resztek”, które trafiają do kosza, z powodzeniem można wcześniej wykorzystać, przekształcając je w smaczne zdrowe danie, nie tracąc przy tym cennych składników odżywczych. Zgodnie z założeniami zero-waste należy tak zaplanować posiłki, aby w jak największym stopniu ograniczyć marnowanie jedzenia. 

Rodzinne, ekologiczne i pełne zdrowych pomysłów były warsztaty, poprowadzone przez Anię i Gosię Klima. Opowiedziały nam jak odpowiednio wykorzystać i przerobić potrawy, wykorzystując na przykład założone przez nas domowe rabatki. Posłużyły do tego warzywa rosnące w naszych domowych grządkach, a nie pochodzące z niewiadomego źródła, które kupujemy w sklepach. Wśród wydzielających się aromatów, kolorowego stołu powstały fantazyjne dania oraz pomysłowo zrobione zdrowe przekąski, wzmacniające naszą odporność. Przysmaki powstały m.in. z: porów, cebuli, kalarepy, rzodkiewki, słoneczników, a hitem okazała się pizza z resztek warzywnych. 
Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak sadzić warzywa w rabatkach, jak je pielęgnować, jakie dostarczają minerały i witaminy, i co można z nich zrobić ciekawego, innego - nie tradycyjnego.

Okazało się, że przyrządzony w odpowiedni sposób posiłek może smakować wyjątkowo, a prowadzenie własnej grządki warzywnej może być ciekawą formą spędzania wolnego czasu oraz odpoczynku. 

Na kolejne warsztaty Domki dla owadów zapraszamy 19 czerwca 2021 roku. Obowiązują zapisy.