piątek, 25 czerwca 2021 r.
22 czerwca 2021 roku, po około 15 miesiącach przerwy mogliśmy gościć w niepołomickiej Bibliotece Renatę Piątkowską – znaną i lubianą autorkę ponad 50 książek dla dzieci i młodzieży, laureatkę wielu nagród literackich, w tym jednego z najważniejszych odznaczeń, bo przyznawanego tylko przez dzieci - Orderu Uśmiechu.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z niepołomickich szkół. Na pierwsze spotkanie przybyli uczniowie z VII klasy Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, natomiast na drugie z klas VI Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kazimierza Wielkiego.
Pisarka przybliżyła wszystkim wyjątkową postać, której losy opisała w swojej książce „Która to Malala?”. Jej bohaterka - Malala Yousafzai, to pakistańska dziewczyna, uhonorowana już jako nastolatka licznymi nagrodami za swoje zasługi na rzecz walki o prawa dzieci do nauki, a szczególnie o prawa dziewcząt do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie. Ukoronowaniem była przyznana jej w 2014 roku Pokojowa Nagroda Nobla. Tym samym Malala została najmłodszą w historii laureatką tej nagrody.
Uczniowie z uwagą wysłuchali oryginalnych fragmentów bloga w wykonaniu zawodowej lektorki książek – Malwiny Kożurno. To na nim Malala pod pseudonimem Gul Makai opisywała codzienność w dolinie Swat pod rządami talibów, co niemal przypłaciła życiem. Zamach w 2012 roku wbrew oczekiwaniom talibów pozwolił tylko bardziej wybrzmieć postulatom Malali, które teraz usłyszał cały świat. Jej słowa wypowiedziane na forum ONZ powtarzane są w różnych zakątkach świata: Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat.
Opowieść o życiu Malali stała się pretekstem do poruszenia wielu ważnych tematów, jak sytuacja młodych kobiet w Pakistanie oraz brak dostępu do edukacji dzieci (szczególnie dziewcząt). Autorka zwróciła uwagę na ogromne znaczenie środowiska w jakim się wychowujemy i wsparcia jakie dostajemy od bliskich. Dla Malali takim właśnie wsparciem byli rodzice, a zwłaszcza jej tata – poeta i nauczyciel – Ziauddin Yousafzai. Już w dniu narodzin córki wiedział to, o czym my możemy dziś czytać i słuchać – że Malala dokona rzeczy niezwykłych.
Młodzi ludzie z ogromnym zainteresowaniem, a nawet zdumieniem wsłuchiwali się w opowiedziane przez Renatę Piątkowską w losy Malali. Jej heroizm i poświęcenie wzbudził ich szczery podziw. Autorka odpowiedziała na liczne pytania młodzieży zainteresowanej zarówno obecnym życiem Malali oraz jej rodziny, jak i tajnikami powstawania książki. Mieli okazję przekonać się jaki ogrom pracy wykonała pisarka, aby zdobyć potrzebne materiały do napisania tej opowieści. Pani Renata opowiedziała o perypetiach związanych z poszukiwaniem pakistańskich baśni. Dzięki opowieściom usłyszanym od pakistańskiego ambasadora, nie zabrakło ich w książce. Uczniowie zwrócili również uwagę na wspaniałe ilustracje Macieja Szymanowicza.
Malala już jako niespełna kilkuletnia dziewczynka, stawała u boku taty na mównicy. Dziś przemawia już jako 24 letnia, młoda kobieta inspirując innych do działania na rzecz praw kobiet i dzieci. Wraz z rodziną mieszka i uczy się w Birmingham. Rokrocznie otrzymuje tysiące zaproszeń na różne uroczystości, powstają szkoły, parki czy place jej imienia. Wraz z tatą prowadzi fundację Malala Found, pomagającą finansować naukę dzieci, które nie mają szans na edukację. W uznaniu za swoje zasługi została odznaczona w Polsce Orderem Uśmiechu.
Śledząc zapisane na kartach książki losy pakistańskiej bohaterki, chyba nikt z uczestników spotkania nie wątpi w to, że jeszcze nie raz usłyszymy o Malali Yousafzai.