• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Spotkanie z Katarzyną Ryrych

Festiwal Literatury dla Dzieci

W ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci w niepołomickiej Bibliotece z piątoklasistami spotkała się Katarzyna Ryrych, z wykształcenia anglistka, z zamiłowania: malarka i pisarka, autorka licznych książek dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Pięciokrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Jej książki otrzymały m.in.: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY, zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz  międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities. 

Mimo, że literacki debiut czyli tomik wierszy pt. „Zapiski pewnej hipiski” ukazał się równo czterdzieści lat temu w 1980 r, to pisaniem poważnie zajęła się stosunkowo niedawno - w 2006  roku. Od tego czasu ukazało się prawie 40 jej książek, w których często porusza trudne tematy.

„Musiałam coś w życiu przeżyć, żeby być bardziej wrażliwą.  To jest na pewno suma doświadczeń, bo w moim pisaniu nie chodzi  o to, żeby epatować ludzi rzeczami, które są dla nich dziwne, czy może przerażające, ale powiedzieć, że bywa i tak. Tu i teraz. Obok nas. W tym świecie”. 

Na spotkaniu w Niepołomicach autorka poruszyła temat …”inności” swoich książkowych postaci. Nawet jeśli czytelnik domyśla się, że bohaterem jest dziecko z zespołem Downa („Wyspa mojej siostry”), zespołem Aspergera czy zespołem Tourette’a („Lato na Rodos”), to w rzeczywistości nie są to opowieści o konkretnych niepełnosprawnościach. To raczej próba pokazania tego, co dla  przeciętnego człowieka może być dziwne, czasem zupełnie niezrozumiałe nawet dla bliskich. Trzecia książka, „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych” to opowieść o dwóch braciach, z których każdy jest w pewien sposób wyjątkowy, nawet wybitny, ale właśnie dlatego dziwny i niezrozumiały dla członków społeczności szkolnej czy sąsiedzkiej. 

Wszystkie trzy książki, choć poruszają niełatwe sprawy, czyta się jednym tchem. Wszystkie też  zostały nagrodzone w kolejnych edycjach Konkursu literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.