Wakacje w Bibliotece

„Zwierzęce ślady w historii, w sztuce i w literaturze”

„Zwierzęce ślady w historii, w sztuce i w literaturze” - trzeci, wakacyjny dzień w Bibliotece.

Grupa 5-6 latków podjęła próbę odkrycia jak  wszystko się zaczęło, czyli jak powstało i rozwijało się życie na ziemi. Ponieważ ten temat bardzo dzieci ciekawi, szukaliśmy wspólnie odpowiedzi. Bardzo pomocne okazały się piękne książki opisujące: Jak powstał wszechświat, ziemia i kontynenty? Skąd wzięły się zwierzęta? Jak wtedy wyglądały? Tak rozpoczęliśmy przygodę z niezwykłymi istotami, największymi jakie mieszkały na Ziemi - Dinozaurami. To fascynujący temat nie tylko dla dzieci. Dinozaury pojawiają się nieustannie w literaturze i filmach. Prześledziliśmy ich rodzaje, tereny występowania, życie i powód wyginięcia. Bawiliśmy się w paleobotaników i paleontologów odkrywając szczątki, odciskając w masie solnej kształt muszli, roślin i obowiązkowo dinozaurów. Odbyliśmy wspaniałą podróż w czasie badając świat prehistorycznych cudów. Mówiliśmy o zmianach klimatu, zwierzętach, które wymarły, i tych, które przetrwały, ewolucji organizmów i bawiliśmy się przy tym doskonale.

Grupa 7-9 latków przeniosła się w bardzo odległe czasy, gdy niezbadane głębiny mórz i oceanów budziły postrach wśród podróżników i żeglarzy. Dzieciom nie straszne były fantastyczne stwory, które jak się okazało, doskonale znają z książek oraz filmów. Dzięki najnowszym odkryciom naukowym dowiedzieliśmy się czego tak na prawdę bali się nasi przodkowie, co wspólnego ma wstęgor królewski z przerażającym wężem morskim, czy  kałamarnica olbrzymia z atakującym statki krakenem i czy potwór z Loch Ness istnieje. Odbyliśmy niesamowitą podróż po świecie mitologii, dawnych wierzeń i legend, gdzie piękne syreny wabiły żeglarzy swoim śpiewem, róg jednorożca skrywał cudowną moc, na głowami fruwały pegazy, po  ziemi dumnie przechadzały się centaury, a przedziwny bazyliszek wyczekiwał, aż w zasięgu jego niebezpiecznego wzroku stanie kolejny śmiałek.  Wspólne poszukiwania odpowiedzi na nurtujące ludzi od wieków pytania, okazały się niezwykle pasjonujące. Fantastyczne zwierzęta i legendarne stworzenia inspirujące nadal artystów i pisarzy, stały się również inspiracją dla dzieci. Wykazały się wielką kreatywnością łącząc ze sobą  różne techniki plastyczne, w których powstały piękne syreny i groźne smoki czy węże morskie.

W zajęciach wykorzystano książki:
Daniel Napp „Pan Brumm i Megasaurus”
Pascale Hedelin „Dinozaury”
Katarzyna Bajerowicz „Od początku”
Emily Hawkins „Atlas przygód dinozaurów”
John Woodward „Najnowsza Encyklopedia – Dinozaury”
Aleksandra i Daniel Mizielińscy „Pod ziemią, pod wodą”
Beverly McMillan i John A. Musick „Encyklopedia. Oceany”
„dra Ernesta Drake’a Smokologia. Wielka Księga Smoków”
Gerald Legg „Smoki świata”