Wakacje w Bibliotece

„Zaskakujące i inspirujące – czego nie wiecie o świecie zwierząt”

Czwarty dzień  Wakacji w Bibliotece
Grupa 5-6 latków

To było pachnące i bardzo słodkie spotkanie. Zaczęliśmy od rozmowy na temat kwiatów, nasion, warzyw i owoców, aby następnie poznać malutkich, bzyczących bohaterów. Dzieci oczywiście znały kwiaty i pszczoły, i wiedziały że ich „połączenie” daje nam pyszny miód, ale już budowa samego kwiatu i proces zbierania nektaru był dla nich ciekawostką. Dlatego zrobiliśmy własny ogród z pachnącymi, barwnymi kwiatami i pszczoły pacynki, które zamieniły uczestników zajęć w pracowity rój. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły zapylając kwiaty i zanosząc nektar do uli. Z książki: „Ania Robaczek ratuje pszczoły” dowiedziały się jak ważny jest dla zapylających owadów ogród, łąka i zdrowe środowisko, a z „ Nie tylko robale”, że pszczoły tańcem przekazują sobie lokalizację kwiatów, gdy jest im zimno to się przytulają, a w czasie upału chłodzą się skrzydełkami. Na zakończenie bawiliśmy się w misia łakomczuszka podkradającego miód, tak żeby nie zbudzić czuwających pszczółek. Wszyscy okazali się sprytnymi niedźwiadkami za co otrzymali słodką nagrodę.

Grupa 7-9 latków
Bohaterem spotkania dla grupy 7-9 latków było niepozorne stworzonko – termit. Trzymając w dłoniach jego papierowy prototyp, dzieci zobaczyły jak jest maleńki. I mimo, że na początku nie wzbudzał szczególnej sympatii, to już po chwili ciekawość wzięła górę, aby zaraz przerodzić się w zdumienie.  Bo młodzi uczestnicy zajęć  przekonali się, że świetni z nich projektanci i architekci, których imponujące termitiery dumnie wznoszą się na gorącej sawannie. Ich ciekawe kształty, imponujące rozmiary oraz sprytnie skonstruowana sieć  wewnętrznych tuneli  wywołały podziw  wśród dzieci. Każdy z nas chętnie by zamieszkał na takim „luksusowym osiedlu” z naturalną klimatyzacją, którą potrafili stworzyć  Ci sprytni budowniczowie. Zgodnie mogliśmy stwierdzić, że warto czerpać inspiracje ze świata tych ciekawych owadów. Na przykładzie zdjęć różnych budowli, dzieci zobaczyły, jak dziś architekci wykorzystują  wypracowane przez termity rozwiązania we własnych projektach, które mają służyć człowiekowi. Rozpoznali w nich nawet  Sagrade Familie – dzieło wybitnego artysty Antonio Gaudiego. Na koniec dzieci zbudowały własne termitiery, a nawet osiedla używając samodzielnie przygotowanej masy solnej, która dzięki dodatkowi kakao, kurkumy, cynamonu i czerwonej papryki zyskały piękne kolory i zapachy. Powstał też  wspólny rysunek kilkumetrowej termitiery z siecią skomplikowanych tuneli.

W zajęciach wykorzystano książki:
E. Dziubak „Co budują zwierzęta”
J. Guichard „Wszystko o pszczołach”
M. Robertson „Nie tylko robale”
J. Liszewska „Młody obserwator przyrody”
C. Jacob „Ania Robaczek ratuje pszczoły”
D. Nessar, J. A. Blasco „Zwierzęta architekci”
Ch. Dorion, G. Herba „Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki”
Y. Zommer „ Wielka księga robali”