• Aktualność
  •  
  •  

Wrześniowy Klub Czytelniczy

Powrót po przerwie

Wrześniowe spotkanie Klubu Czytelnika odbyło się 21.09.2021 r. i zostało poświęcone rozmowom pod hasłem: „Jak być szczęśliwym w trudnych czasach? Literatura psychologii pozytywnej.”

Klubowiczki na początku spotkania rozmawiały o samym pojęciu „psychologii pozytywnej” oraz o twórcy tego nurtu, profesorze Martinie Seligmanie. Panie słusznie zauważyły, że przez lata psycholodzy koncentrowali się na ludzkich słabościach, zaburzeniach i dysfunkcjach psychiki.

Z czasem zaczęto zauważać, że jest to niepełne podejście do człowieka.  Naukowcy skupili się wreszcie nie na psychicznych ograniczeniach i deficytach, a na całym zbiorze ludzkich, mocnych stron, takich, jak: optymizm, nadzieja, czułość, nastawienie na przyszłość, umiejętność współżycia ludźmi i osobistego spełnienia. 

Panie podkreśliły, że psychologia pozytywna to nie jest to samo, co pozytywne myślenie. Zachęca do patrzenia przez „różowe okulary”, a raczej do „zdroworozsądkowego” podejścia do życia                     z nutką optymizmu. 

Drugą cześć spotkania Klubowiczki poświęciły rozmowom na temat książek, opracowań, poradników o sposobach zastosowania psychologii pozytywnej w codziennym życiu. Próbowały odpowiedzieć na wiele pytań m.in.:  Czy optymizmu można się nauczyć? Jak żyć szczęśliwie i osiągnąć tzw. „dobrostan?” Co oznacza mądre i sensowne życie? Co to jest szczęście i czy mamy
na nie realny wpływ?

Omawiane przez nas lektury starają się odpowiedzieć na powyższe pytania. Nie tylko analizują psychikę człowieka, ale także podpowiadają mu, jak być szczęśliwym w naszych czasach.
Proponowany przez nas zestaw różnych publikacji przedstawia szeroką gamę zagadnień związanych z badaniami nad jakością życia. Wyjaśnia powody i cele rozwoju psychologii pozytywnej. Prezentuje sposoby rozumienia pomiaru szczęścia, dobrego, świadomego, sensownego życia. Charakteryzuje osobowości ludzkie. Dowodzi, że jesteśmy silniejsi i bardziej odporni psychicznie na trudne zrządzenia losu, niż nam się wydaje!

Oto lista naszych inspirujących książek:
1.   A. Maciąg - Słowa mocy. Sztuka tworzenia szczęśliwego życia, Dobrostan
2.   D. Niven - 100 sekretów szczęśliwych ludzi
3.  O. Burkeman - Szczęście. Poradnik dla pesymistów
4.  H. Garcia - IKIGAI. Japoński sekret szczęśliwego życia
5.  E. Wojdyłło - Buty szczęścia, Podnieś głowę
6.  K. Miller - Życie jest fajne
7.  M. Sodenberg - HYGGE 
8.  J. Glogaza - SLOW LIFE. Zwolnij i zacznij żyć
9.  S. Stachl - Jak myśleć o sobie dobrze
10. I. Wojnowska - HYGGE po polsku

Tekst: Marta Piotrowska