• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Zapraszamy na wystawę malarstwa Krystyny Rerutkiewicz-Dąbrowy

10 listopada, w środowy wieczór, odbył się w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach oraz Laboratorium Aktywności Społecznej wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Rerutkiewicz-Dąbrowy. 

Wydarzenie przyciągnęło liczne grono entuzjastów sztuki, a także wielu przyjaciół artystki,  którzy aktywnie włączyli się w przygotowania. Spotkanie upłynęło w serdecznej i pełnej ciepłych rozmów atmosferze. Sama wystawa jest ważnym wydarzeniem dla malarki. Ma ona dla niej charakter osobisty.

Pani Krystyna wywodzi się z rodziny o tradycjach malarskich. Swoje obrazy wykonuje najczęściej dwoma technikami: olejem i akrylem, pisze również Ikony. Kilka z nich powstało na deskach ze starych beczek. W swojej twórczości nie ogranicza się do jednego zagadnienia. Tematyka jej prac jest bardzo różnorodna – maluje pejzaże, martwą naturę, portrety. Artystka rzeźbi również w glinie. Swojej pasji poświęca każdą wolną chwilę.

Pani Krystyna czynnie działa także w Kole Emerytów i Rencistów z Niepołomic oraz uczestniczy w wykładach Uniwersytetu III wieku.

Do tej pory swoje prace prezentowała na takich wystawach jak:
•    27-29 maja 2005 r. Dni Niepołomic - wystawa malarska „Wieś polska”. 
•    10 czerwca 2005 r. Dni Ziemi Proszowickiej – „Wystawa malarstwa i ceramiki”.
•    7 października 2005 r. „Galeria m”, Klub „Kuźnia” w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie – malarstwo olejne - wspólna wystawa z B. Chłopecką, I. Bednarską, k. Krześniak i B. Walczak. 
•    15 listopada 2010 r. Małopolski Urząd Wojewódzki – wystawa prac Grupy Malarskiej 8x8, której Pani Krystyna była członkiem.

Rodzinne tradycje malarskie autorki
Krystyna Rerutkiewicz-Dąbrowa maluje od dzieciństwa. Urodziła się w rodzinie z tradycjami malarskimi. Jej wuj, Franciszek Rerutkiewicz, studiował w pracowni Józefa Pankiewicza w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie przebywał do 1918 r. Tworzył pejzaże, kompozycje figuralne oraz martwe natury. Jego praca znajduje się nawet w paryskim Luwrze.
Drugi wuj, Józef Rerutkiewicz, był dyrektorem Liceum w Niepołomicach w latach 1968-1970. Po przejściu na emeryturę również zaczął malować. Jego obrazy (kilkaset akwarel oraz obrazów olejnych) wystawiane były w Miejskim Domu Kultury w Niepołomicach, w stworzonym przez niego Muzeum Sztuki Nieprofesjonalnej. Józef Rerutkiewicz pozostawił również liczne prace z dziedziny filozofii i pedagogiki, oraz opracowania dotyczące Niepołomic, m.in. zarys monograficzny o sporcie i kulturze fizycznej w Niepołomicach w latach 1918-1983.

Serdecznie zapraszamy na wystawę, w której skład wchodzi ponad 70 prac. Będzie można ją oglądać w godzinach pracy naszych placówek do połowy grudnia 2021 r.

Magdalena Krawczyk 
Rafał Solarz