• Aktualność
  •  
  •  

Człowiek współczesny wobec kultury Romantyzmu

Klub Czytelniczy

Październikowy KLUB CZYTELNIKA odbył się 18.10.2022 r. Mottem przewodnim literackich rozważań był temat: „Człowiek współczesny wobec kultury Romantyzmu.”

Sejm ustanowił rok 2022 ROKIEM ROMANTYZMU POLSKIEGO. Dokładnie dwa wieki temu wydano „Ballady i romanse”, dzieło A. Mickiewicza, będące świadectwem epoki, która ukształtowała wciąż propagowane przez nas wartości, idee i postawy ludzkie. Artyści tworzący w tym okresie, uznawani są za jednych z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury, którzy umieli pokazać bliskie im wartości na cały świat. Do największych twórców zaliczamy A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C.K. Norwida, Z. Krasińskiego. Wśród romantycznych twórców są także genialni malarze, muzycy, filozofowie: F. Chopin, S Moniuszko, Z. Nosowski, T. Polkowski, P. Michałowski i wielu innych. Klubowiczki postanowiły również włączyć się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego, rozmawiając na temat historii literatury i kultury tej niepowtarzalnej epoki. Przede wszystkim jednak ich rozmowy poświęcone były zagadnieniom aktualności i żywotności spuścizny romantycznej w życiu współczesnych ludzi.

Zdaniem Czytelniczek, mity romantyzmu przetrwały próbę czasu, a doniosłość i wielkość  tekstów kultury, tradycji romantycznej do dziś fascynują ludzi. Romantyzm stworzył trwający do dzisiaj model kultury. Kreując swą literaturę, tematykę, specyficzne postawy  bohaterów wykreował pewien styl, model nowoczesnego życia.  Panie zauważyły, że wiele romantyzmowi zawdzięcza współczesna pop-kultura, która czerpie i wzoruje się na wielu elementach i schematach, powstałych w tamtych czasach. Popatrzmy chociażby na dzisiejsze filmy, sztuki teatralne, muzykę i książki.  Komedie romantyczne pełne miłosnych zawirowań, kończą się pozytywnie. W literaturze obyczajowej od wielu lat trwa moda na akcję powieści odbywających się w starych zamkach, dworkach, domach z tajemnicą. Książki z gatunku fantastyki zawierają elementy magii, zjawy, duchy a tle złowrogi las, jezioro, niedostępne szczyty gór.

Bohaterowie filmów i literatury sensacyjnej, horrorów thrillerów, często są samotni, mają za zadanie uratować świat przed zagładą, czy uwolnić ukochaną kobietę z rąk psychopaty, szaleńca. Na koncertach grane i śpiewane są ballady, romantyczne dramaty otrzymują nowe aranżacje i adaptacje.  Psychologia emocji, relacji i rozwoju jednostki przeżywa złote lata. Półki bibliotek i księgarni uginają się pod ciężarem poradników psychologicznych, tak chętnie dziś czytanych. Współcześni Polacy cenią sobie romantyczne wartości takie, jak miłość, honor, poświęcenie dla słusznych poglądów, walkę o cele i marzenia. Tacy właśnie jesteśmy w tych nieromantycznych czasach…

Romantyczne umiłowanie przyrody dziś widzimy we wspaniałych albumach fotograficznych, modzie na zwiedzaniu innych krajów, a także i w rozwoju ekologii. To właśnie romantyzm stworzył to, co dziś możemy uznać za nowoczesne i aktualne w czasach współczesnych.

Tekst: Marta Piotrowska