piątek, 21 stycznia 2022 r.
Pierwszy tydzień zimowych zajęć dobiegł końca i nadszedł czas na podsumowanie. Tematem przewodnim tegorocznych ferii są Niepołomice. Postanowiliśmy przybliżyć dzieciom historię miasta, ludzi, okolic i oczywiście Puszczy Niepołomickiej. Założyłyśmy, że wszystkie dzieci lubią opowieści o dawnych czasach, zamkach, rycerzach, królach i królowych, a miejsce, w którym mieszkamy jest do tego jak najbardziej odpowiednie.
Młodsza grupa (5-6 lat) w kolejnych dniach poznała historię powstania Niepołomic, jego symbole, Legendę – „Błoto”, centralne budynki miasta, postacie władców w szczególności Kazimierza Wielkiego. Zebrane informacje posłużyły dzieciom do wykonania prac plastycznych. Powstały komiksy z Legendy, herby Niepołomic, portrety Króla Kazimierza, dokumenty opatrzone królewskimi pieczęciami, a nawet miecze. Bawiliśmy się także w architektów, budując średniowieczną osadę i zamek z drewnianych klocków. Dowiedzieliśmy się czym były zamki? Czy tylko twierdzami obronnymi? Jak wybierano miejsce budowy? Kto w nim mieszkał? Jak wyglądało życie mieszkańców? Czy dla każdego tak samo? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy sobie podczas zajęć. Wybraliśmy się także w podróż do pradawnej Puszczy, poznaliśmy jej mieszkańców i dzieliliśmy się leśnymi opowieściami.
Starsza grupa (7-9 lat) odbyła podróż w czasie, sięgającą początków średniowiecznej, niepołomickiej osady. Przyglądaliśmy się ludziom minionych wieków, ich życiu codziennemu i zwyczajom. Wyruszyliśmy na niepołomicki zamek, aby rozwikłać zagadkę magicznego kamienia z „Legendy o czakramie”. W poszukiwaniu niezwykłych fresków i śladów architektury gotyckiej zajrzeliśmy do Kościoła pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Jego dzieje, jak również barwna postać samego Kazimierza Wielkiego były okazją do ciekawych dyskusji. Na mapie odwiedzanych miejsc nie mogło zabraknąć pięknej Puszczy Niepołomickiej, domu dla wielu gatunków zwierząt, szczególnie tych rzadkich i chronionych. Wykonane prace plastyczne wyzwoliły mnóstwo energii i kreatywności. Wykorzystaliśmy nowe, ciekawe techniki plastyczne, niepołomicki zamek i otaczający go gród zapełnił się postaciami z epoki, kościół zyskał witraże i ciekawe ceglane mury, Kazimierz Wielki z pewnością byłby dumny z pięknej korony i bujnej brody, a Puszczę spokojnie przemierzał dostojny żubr. Powstał również niezwykły album łączący przeszłość z teraźniejszością.
Co jeszcze pozostało do odkrycia? Zapewniamy Was, że wiele! Przed nami kolejny twórczy tydzień! Serdecznie zapraszamy!