• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Klub Czytelniczy

„Magia miejsc w literaturze.”

Marcowe spotkanie Klubu Czytelnika (15 marca 2022r.) już za nami! Nasze rozważania skupiły się wokół tematu: "Magia miejsc w literaturze". Niesamowite jest to, jakie wspaniałe miejsca potrafi stworzyć człowiek w swojej wyobraźni.

Przykłady można znaleźć choćby w literaturze. Niektóre z nich zachwycające, inne wzbudzające strach, grozę tak wielką, że nigdy nie chcielibyśmy się znaleźć w takim miejscu. Dzięki literaturze możemy odkryć nierealne światy, stworzone od podstaw, wraz z ich historią, mitologia, obowiązującymi regułami lub miejsca istniejące, które dzięki nowej narracji zaczynamy postrzegać całkowicie inaczej, niż do tej pory. Klubowiczki na początku zastanawiały się nad pytaniem: Czy miejsce magiczne musi być magiczne dosłownie?  Odpowiedź brzmi: Nie musi.

Wiemy też, że miejsca w literaturze mogą być określone z różną dokładnością. Zazwyczaj jest to kraj, miasto, ulica, góra, las. Czasem miejsce jest oznaczone z taką dokładnością, że można je wskazać na mapie, nawet jeśli przedstawione wydarzenia nie mają niczego wspólnego z prawdą.

Czytelniczki stwierdziły, że miejsce może być nośnikiem znaczeń symbolicznych. W Biblii np. góra jest miejscem spotkań człowieka z Bogiem, pustynia - próby lub przemiany. Morze jest metaforą ludzkiego życia, rozstaj dróg może symbolizować rozterki życiowe. Kojarzony jest też, jako miejsce z działaniem sił nieprzyjaznych człowiekowi, podobnie jak bagna, wrzosowiska.

Z wielkim entuzjazmem Panie rozmawiały o najbardziej niezwykłych miejscach, które poznały dzięki powieściom z gatunku fantasy.  Do czytania fantastyki zostały zachęcone przez młodsze pokolenie.  Twórczość J.R.R. Tolkiena, J. K. Rowling, T. Pratchetta, to opowieści pełne miejsc magicznych, abstrakcyjnych, wypełnionych antropomorficznymi stworzeniami, które fascynują, jak i przerażają. Mamy też w literaturze miejsca, takie jak Bullerbyn, Cukiernię pod Amorem, uroczą wioskę Avonlea, niesamowitą bibliotekę opactwa (Imię Róży), dom rodzinny Elizabeth Bennett z „Dumy i uprzedzenia” Jane Austin.  Chętnie zobaczyłybyśmy te miejsca, tak bardzo klimatyczne!  Klubowiczki w swojej literackiej podróży zaobserwowały, że autorzy tworzą serie swoich powieści, w których przygody bohaterów dzieją się w ulubionym mieście.  Tu zwróciłyśmy uwagę na kryminalny Wrocław Marka Krajewskiego, sensacyjny Sandomierz Zygmunta Miłoszewskiego, mroczną Łódź Katarzyny Bondy, warszawską metropolię R. Mroza. 
Nie „ominęłyśmy” Sztokholmu z kryminalną powieścią „Millenium” Stiega Larsona. Zajrzałyśmy do Ystad Hanninga Mankella. Od lat magii doświadcza Neapol, a to dzięki powieściom Eleny Ferrante. W książkach pozytywnie rozsławiła miasto znane wcześniej przede wszystkim z gór śmieci i włoskiej mafii. Haruki Murakami, Marcin Bruczkowski, Joanna Bator dają nam literacki obraz Tokio, które wciąż żyje, wciąż pędzi naprzód… My chcemy popędzić razem z nim.

Niezwykłe bogactwo wspaniałych miejsc ukazuje literatura podróżnicza oraz przewodniki i reportaże. Klubowiczki od dawna preferują książki Beaty Pawlikowskiej, Martyny Wojciechowskiej, Wojciecha Cejrowskiego. Wysokie, majestatyczne góry, zakazane świątynie, nieprzebyte drogi, pustynie, malownicze zakątki wysp i archipelagów – te miejsca mają własną, indywidualną magię.
 
Panie rozmawiały również o literaturze dotyczącej legend i podań związanych z niezwykłymi miejscami w historii miast, zamków, dworów, obiektów sakralnych. 

Polecamy literaturę tematu m.in. -

  • J.M.  Rowling Harry Potter
  • T. Pratchett, seria Świat Dysku
  • C.S. Lewis, Opowieści z Narnii
  • J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni, Hobbit
  • U. Eco, Imię Róży
  • I. Falcones, Katedra w Barcelonie
  • E. Ferrante, Genialna przyjaciółka
  • Z. Świech, Czakram wawelski
  • B. Wernichowska, Duchy polskie
  • Z. Wiśniewska, Żubrowe uroczysko (Legendy o Niepołomicach)
  • E.  Świętek, Saga o Niepołomicach
  • H. Murakami, Po zmierzchu

Tekst: Marta Piotrowska