• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Klub Poszukiwaczy Historii Niepołomic

niepołomickie grupy śpiewacze

16 marca 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic, którego tematem była historia i teraźniejszość grup śpiewaczych z Niepołomic i okolic. Naszymi gośćmi byli członkowie Zespołu „Wrzos”, który istnieje w Niepołomicach już od 1947 r. oraz młoda grupa „Niepołomiczanie”, działająca od 6 lat przy Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Niepołomickiej.

Na spotkanie, które odbyło się w Izbie Regionalnej, licznie przybyli przedstawiciele obu zespołów wraz ze swoimi kierownikami artystycznymi i akompaniatorami: Maciejem Ziobro, Januszem Rojkiem, Mateuszem Laskiem, Andrzejem Pilchem oraz stali uczestnicy spotkań KPHN. 

Wspólnie z Paniami: Teresą Rojowicz oraz Haliną Kurak z Zespołu „Wrzos” opowiedziałyśmy o historii i teraźniejszości grupy, natomiast 6-letnią historię zespołu „Niepołomiczanie” przybliżył Paweł Pawłowski, współorganizator Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic oraz prezes Fundacji „Lepsze Niepołomice”.

Zespół Śpiewaczy „Wrzos”

Zespół Śpiewaczy „Wrzos”, jak już wcześniej zostało wspomniane powstał w 1947 roku, ale przez cały okres okupacji grupa spotykała się i ćwiczyła śpiew. Z myślą o tych, którzy zginęli podczas działań wojennych i nie doczekali się powstania zespołu z prawdziwego zdarzenia, przyjęto nazwę „Wrzos”. Miał to być symbol pamięci o tych, którzy odeszli.
Założycielem zespołu i długoletnim (do 1994 r.) kierownikiem był Stanisław Cebula, organista w niepołomickim kościele. Od 1950 r. opiekę nad Grupą „Wrzos” roztoczyła Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Niepołomicach.

W tym okresie Zespół przeżywał swój największy rozkwit. W jego ramach działały sekcje: teatralna, regionalna, taneczna i chór. Oprócz śpiewu wystawiano również sztuki teatralne, m.in. „Zrękowiny”, „Zemsta”, „Śluby panieńskie”. Istniała również ośmioosobowa grupa taneczna, która uświetniała występy. Stanisław Cebula był świetnym organizatorem, potrafił dobrać odpowiedni program, ale był również bardzo wymagający. 

Niestety nie znamy składu zespołu z tych najwcześniejszych lat. Zachował się natomiast ten z 1957 r., spisany w 10-tą rocznicę powstania „Wrzosu”.

Grupa śpiewacza:
Kierownik: Stanisław Cebula

  1. Bobrowa Janina
  2. Cioś Janina
  3. Długosz Maria
  4. Jagła Stefan
  5. Kamińska Z.
  6. Krupa
  7. Kościólek Zbigniew
  8. Libicz
  9. Łach Władysław
  10. Maślaniec
  11. Mleko Czesław
  12. Naumowicz
  13. Nowak Andrzej
  14. Nowak Władysław
  15. Ogórek Bronisław
  16. Pilch Kazimiera
  17. Pyrka Emilia
  18. Rerutkiewicz Józef
  19. Szelążanka Maria
  20. Tomera Zofia
  21. Waligórski Marian
  22. Zaręba Kazimiera
  23. Żeleziński Jan

Grupa taneczna:

  1. Gwizdek Antoni
  2. Fiema Bożena
  3. Mazur Maria
  4. Nowak Antonina
  5. Heliasz Józef
  6. Jaskóła Jerzy
  7. Kosek Jerzy
  8. Strojek Antoni

W 1996 r. Zespół „Wrzos” działał już pod opieką Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Niepołomicach. Przez lata działalności zmieniali się kierownikowie grupy oraz jej członkowie. W zespole, od momentu założenia do dzisiaj działało ponad 300 osób. W 1999 r. (wg zapisu w Kronice „Wrzosu”) zespół prowadził Zbigniew Kościółek, natomiast kierownikiem był Mikołaj Jary. Następnie od 2002 r. zespołem kierowała Henryka Tomaszewska, a po niej, od 2004 r. Maria Baran. Pani Maria kierownictwo przekazała w 2019 r. Teresie Rojowicz. 

Od 2002 r. do 2014 r. zespołowi akompaniował Jan Gębala, natomiast opiekę wokalną i artystyczną sprawowała Julia Sarnecka. Następnie kierownikiem artystycznym i akompaniatorem został Maciej Ziobro, który pełni tę funkcję do dzisiaj. Równocześnie ze zmianą kierownika artystycznego zmienił się repertuar Zespołu „Wrzos”, jest on teraz bardziej zróżnicowany i bogaty.  Od 2015 r. roku towarzyszy im również kapela w składzie:
Maciej Ziobro – akordeon
Wiesław Pyzik – kontrabas
Andrzej Balicki -- gitara

Zespół Śpiewaczy „Wrzos” skupia obecnie 16 członków, głównie seniorów i rencistów z gminy Niepołomice. Swoją działalność artystyczną prowadzi przy Centrum Kultury w Niepołomicach. Członkowie zespołu, poza śpiewem mogą ćwiczyć również swoje zdolności aktorskie pod okiem Ewy Mitoń, aktorki Teatru Bagatela.

Przez 75 lat działalności „Wrzos” koncertował w wielu miejscach na terenie całej Polski. Brał udział w konkursach i przeglądach chórów, zdobywając liczne nagrody. Uświetnia swoim występem Targi Wielkanocne, Bal Seniora, Dni Niepołomic oraz Jubileusze 50-lecia pożycia małżeńskiego. Bierze udział w m.in. Gminnych Przeglądach Kolęd w Zabierzowie Bocheńskim, w Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych w Nowej Hucie oraz Przeglądach Scenicznych Seniorów w Bartkowej, Muszynie i Szczyrku. Zespół Śpiewaczy „Wrzos” odwiedza również mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Staniątkach i w Busku Zdroju, gdzie zawsze jest przyjmowany z wielkim entuzjazmem. W ubiegłym roku śpiewał również w czasie Dnia Otwartego u Apolonii w Zakrzowie.

Zespół Śpiewaczy "Wrzos"

Grupa Śpiewacza „Niepołomiczanie”

Grupa Śpiewacza „Niepołomiczanie” działa od sześciu lat i liczy ok. 20 osób. Pierwsze próby odbywały się w Sali Kina „Bajka” w Niepołomicach. Początkowo grupa wykonywała repertuar patriotyczny, przygotowując się do obchodów 100-tnej Rocznicy Niepodległości. W 2018 r. wraz z chórem Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder występowała na scenach  gminnych domów  kultury ze spektaklem pt. „Droga do wolności wiodła przez Niepołomice”. 

Od tego czasu repertuar zespołu znacznie się poszerzył. W 2020 r. z koncertem kolęd Niepołomiczanie wystąpili w Filharmonii Częstochowskiej. W kolejnych latach występów grupy można było posłuchać podczas Wrót Otwartych Izby Regionalnej, Senioriady oraz Dnia Otwartego u Apolonii w Zakrzowie. Repertuar stanowiły piosenki ludowe i biesiadne. Tym razem zespół sięgnął po utwór Anny Jantar Jambalaya. Teledysk nakręcono w niepołomickiej Izbie Regionalnej.

Opiekunem artystycznym zespołu jest Janusz Rojek, który we współpracy z Mateuszem Laskiem (akordeon, instrumenty klawiszowe) oraz Andrzejem Pilchem (perkusja) również akompaniuje na gitarze wokalistom.

W poprzednim roku działalność zespołu wsparła finansowo gmina Niepołomice. Ponadto gmina udostępnia „Niepołomiczanom” Izbę Regionalną, w której regularnie odbywają się prace nad nowym repertuarem. 

autor: Paweł Pawłowski

Na spotkaniu, Janusz Rojek (kierownik zespołu) powiedział, że ciągle doskonalą i urozmaicają repertuar, aby muzyka zespołu docierała do jak najszerszej publiczności. Członkowie grupy chętnie spotykają się na próbach, świetnie się rozumieją i dobrze się czują w swoim towarzystwie.
Serdecznie dziękujemy zespołom „Wrzos” i „Niepołomiczanie” za przyjęcie zaproszenia, liczny udział oraz piękny śpiew, którym artyści uświetnili spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic.  

Obecnie w naszej gminie aktywnie działa 12 chórów i grup śpiewaczych oraz Strażacka Orkiestra Dęta „Lira”. Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic dotyczące tego tematu. Liczymy, że na kolejnych poznamy historie innych grup.  

Zachęcamy przedstawicieli zespołów śpiewaczych z naszej gminy do kontaktu z Biblioteką, abyśmy wspólnie mogli przygotować kolejne spotkanie.

Agnieszka Grab
Ewa Korabik