Lekcja biblioteczna

Przedszkole Olimpijskie

Magiczny drewniany teatrzyk - oto niespodzianka, którą przygotowaliśmy dla dzieci z Przedszkola Olimpijskiego.

Kamishibai to teatr obrazkowy wywodzący się z Japonii. Technika opowiadania polega na wykorzystywaniu plansz z obrazkami i tekstem, umieszczonych w drewnianej skrzynce, przypominającej teatrzyk marionetkowy. Historię „Dwa ptaszki” z tekstem Juliana Brudzewskiego i ilustracjami Piotra Zatorskiego mieli okazję, w takim właśnie teatrzyku zobaczyć mali „Podróżnicy” podczas lekcji bibliotecznej.

To prosta i piękna opowieść o sile współpracy, o tym jak współdziałać, żeby osiągnąć cel. Czemu w pojedynkę jest trudniej? Jak się nie poddać? To minimalistyczna w formie, ale mocno oddziaływująca historia doskonale wpisująca się w metody Kamishibai, która zainspirowała nas do zrobienia z kolorowych papierów, kreatywnych drucików i piórek bohaterów tejże opowieści.

I w taki oto sposób dzieci opuściły Bibliotekę w Niepołomicach razem z barwnymi ptaszkami, zabierając ze sobą upominek w formie książeczek i mamy nadzieję dużo wiedzy o bibliotece i jeszcze więcej chęci do korzystania z naszych zbiorów.