Mali „Odkrywcy” i „Myśliciele” w bibliotece

Lekcja biblioteczna

Na dzisiejszej lekcji bibliotecznej dzieci z Przedszkola Olimpijskiego poznały dwa japońskie słowa: kami - papier i shibai - teatr. Jeśli oba słowa połączymy powstanie Kamishibai – „papierowy teatr”. To coś nowego i nieznanego przedszkolakom, które z ogromną ciekawością otwierały wspólnie niepozorną, drewnianą walizeczkę. Czekała w niej na nich „Bajka o soli”. Ta forma opowieści wzbudziła duże zainteresowanie,  ponieważ słuchając mogli jednocześnie podziwiać piękne ilustracje. Maluchy miały okazję jak zwykle rozprostować nóżki na spacerze po bibliotece, poznając wszystkie działy i zaglądając na pełne książek regały. Zasady zachowania się w takim miejscu oraz obchodzenia się z wypożyczanymi do domu książkami były małym ”Odkrywcom” i „Myślicielom” doskonale znane. Aby wypożyczyć kilka pięknych książeczek do domu, potrzeba bardzo niewiele, bo założenie konta w bibliotece, to jak stwierdziły dzieci, „bułka z masłem”. Na zajęciach powstały również prace nawiązującą do spektaklu kamishibai – mieniące się kolorami puzderka w kształcie koron, które będą praktyczną ozdobą pokoju, a może miejscem na podarunek dla kogoś bliskiego?